Hakemlere bir maç için 6 aylık asgari ücret, vergi de yok

Şükrü KIZILOT
27.08.2014 - 10:00 | Son Güncelleme:

FENERBAHÇE-Galatasaray “Süper Kupa” maçı ile birlikte, futbol tekrar Türkiye’nin gündemine geldi. Hafta sonu oynanacak maçlarla da “Süper Lig” heyecanı tekrar başlayacak…Türkiye’de, futbolcuların yanı sıra hakemlere de “özel bir vergi ayrıcalığı” uygulanıyor.

Hakemlere bir maç için 6 aylık asgari ücret, vergi de yokAsgari ücretlinin dahi vergi ödediği ülkemizde, bir maçta 6 asgari ücretlinin net aylığı kadar hatta biraz daha fazla ücret alan futbol hakemleri, 1 TL dahi gelir vergisi ödemiyorlar. Hakemler Spor yarışmalarında, hakemler çok önemli. Maçın sonucunu sadece futbolcular, teknik direktör ve seyirciler değil, hakemler de etkileyebiliyor. O nedenle, hakemlerin vereceği kararlar ve gösterecekleri performans çok önemli. Hürriyet okurlarının merak ettikleri konulardan biri de “hakemlerin aldığı ücretler ve ödedikleri vergilerle” ilgili.. Hakemlerin ücretleri; orta hakem, yan hakem ve dördüncü hakeme, maç yönettikleri lige göre değişiyor.
Bülent Yavuz’dan öğrendiğime göre, Süper Lig’de; ücreti 3 bin 150 TL olan orta hakemlerin ücreti yüzde 82,5 civarında artırılarak maç başına 5 bin 700 lira olmuş. Yan hakemler, orta hakeme ödenenin yüzde 60’ı civarında, dördüncü hakem de orta hakeme ödenenin yarısı kadar ücret alıyor. Ücretlerde, Avrupa’nın ilk üçündeymişiz.

HAKEMLERE VERGİ AVANTAJI

Futbol hakemlerinin bir de vergi avantajları var. Sadece futbol maçlarını değil, basketbol ve voleybol maçları da dahil, spor yarışmalarını yöneten tüm hakemlere “çok özel bir vergi avantajı” var.
Gelir Vergisi Kanunu’nun “Teşvik ikramiye ve mükafatları” başlıklı 29/4. maddesinde; “spor yarışmalarını yöneten hakemlere ödenen ücretlerin gelir vergisinden istisna olduğu”
belirtiliyor. Nitekim bu konuda, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’na yapılan bir başvuruya da;
“Her türlü spor yarışmalarını yöneten hakemlere yapılan ödemeler, ‘ücret’ olarak kabul edilmekle birlikte, gelir vergisinden istisna edildiğinden, vergi kesintisine tabi tutulmaması gerekir” şeklinde görüş bildirilmiş (28.02.2012 Tarih ve GİB.4.41.15.01-GVK -2011/11-53 sayılı). Hakemlere, bir maç için 5.700 TL ödenmesine bir sözümüz yok. Ancak bu ülkede; hamala yapılan ödeme yüzde 10, bilimsel eserlere ve diğer eserlere, bestekâra, heykeltıraşa ve mucitlere yapılan ödeme yüzde 17 stopaja (vergi kesintisine) tabi iken, hakemlerden vergi kesinti yapılmamasını doğru bulmuyoruz.

ANTRENÖR VE TEKNİK DİREKTÖRLER

Antrenör ve teknik direktörlere gelince, onlara “özel bir ayrıcalık” yok.
- Hakemlere ödenen ücretlerden, yüzde 1 dahi vergi kesilmiyor.
- Süper Lig’de oynayan futbolculara yapılan ücret ve transfer ödemelerinden, tutarı ne olursa olsun, yüzde 15 vergi kesiliyor (Bir alt lig olan birinci ligde bu oran yüzde 10’a, diğer liglerde oynayanlarda ise yüzde 5’e düşüyor.)
- Antrenör ve teknik direktörlere ödenen ücretler ise, yaklaşık yüzde 35 gelir vergisi kesintisine tabi tutuluyor.
Burada da "futbolcunun 2 milyon Euro ücreti niye yüzde 15, teknik direktörünkü niye yüzde 35?” sorusu akla geliyor.
Haksız mıyız?

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı