GeriEkonomi Hakan, 6 ay Juventus'ta kalırsa vergi ödemeyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hakan, 6 ay Juventus'ta kalırsa vergi ödemeyecek

Galatasaray'ın ünlü futbolcusu Hakan Şükür, İtalyan Juventus takımına transfer olursa çifte kazanç sağlayacak. Şükür, en az altı ay İtalya'da kalması durumunda Türkiye'deki tüm vergi yükümlülüklerinden de kurtulacak.

İtalya'nın Juventus kulübüne transferi gündemde olan Hakan Şükür, bu ülkede en az 6 ay top koşturursa, Türkiye'deki vergi yükümlülüklerinden de kurtulacak. Hakan Şükür ile daha önce Almanya'nın Schalke 04 kulübüne transfer olan Hami Mandıralı'nın transfer ücreti ile futbol karşılığı elde ettikleri prim ve diğer gelirler, Gelir Vergisi Kanunu ile buna ilişkin çıkarılan 210 sayılı Tebliğ kapsamında vergilendirilecek.

Buna göre, 6 aydan daha fazla süreyle yurtdışında oturma veya çalışma izni bulunanlar, sadece Türkiye'de elde ettikleri gelirler üzerinden vergilendiriliyor. Bu çerçevede, Hakan Şükür ya da Hami Mandıralı, yurtdışında 6 aydan fazla süreyle top koşturursa, bunun karşılığında elde ettikleri transfer paraları, kulüplerinden aldıkları prim ve diğer ücretler için bulundukları ülkede vergi ödeyecek.

Vergi sisteminde, ücretin ülkede elde edilmesi şartının da bulunması nedeniyle, bu futbolcular 6 ay koşuluyla, yurtdışında elde ettikleri bu gelirleri için Türkiye'de beyanname vermeyecek, herhangi bir vergi ödemesinde bulunmayacak. Ancak bu kişiler Türkiye içinde elde ettikleri diğer gelirler için, vergi ödemeye devam edecek.

Eğer Hakan Şükür veya Hami, yurtdışında 6 aydan daha az bir süre kalıp da yeniden yurda dönerlerse, bu defa Türkiye'deki ve Türkiye dışındaki bütün gelirleri üzerinden vergilendirilen gerçek kişiler için getirilen, ‘‘Tam Mükellef'' tanımlaması içinde yeralacak.

MAHSUP EDİLECEK

Bu durumda Türkiye içinde veya dışında elde edilen gelirler için vergi dairesine beyanname verilecek. Bu aşamada, yurtdışındaki kazançların da vergisi hesaplanacak ve dışarıda bu kazançlar için ödenen vergi mahsup edilecek. Eğer İtalya'da veya Almanya'da ödenen vergi Türkiye ile aynı veya yüksek ise ek vergilemeye gidilmeyecek. Türkiye'den düşük ise aradaki fark, bu futbolculardan tahsil edilecek.

İTALYA'DA DURUM

Gelirler Genel Müdürlüğü yetkilileri, İtalya'da halen 15 milyon lirete kadarki kazançların gelir vergisine tabi olmadığını, 15 ile 30 milyon liret arası kazançlara yüzde 19 vergi uygulandığını ve vergi oranının yüzde 46'ya kadar çıktığını bildirdiler. Yetkililer, Hakan'ın mevcut oranlar ile İtalya'da Türkiye'den daha yüksek vergi ödeyeceğini, 6 aydan önce Türkiye'ye dönerek tam mükellef olsa bile ek bir vergi vermesine gerek kalmayacağını, sadece beyanname ile yükümlülüğünü yerine getireceğini belirttiler.

Maliyeciler, İtalya'nın ücretler ile futbolcular için özel bir vergi sistemi uygulayıp uygulamadığının da, bu çerçevede araştırılması gerektiğine dikkati çektiler.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle