Hak-İş 'yokum' dedi

Hürriyet Haber
06.11.2009 - 12:59 | Son Güncelleme:

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, 25 Kasımda Türkiye Kamu-Sen ve KESK'in yapacağı “uyarı” grevinde yer almayacaklarını söyledi.

KESK Genel Başkanı Sami Evren, Hak-İş Genel Merkezi'ni ziyaret ederek Genel Başkan Uslu ile görüştü.

Evren, burada yaptığı konuşmada, çalışma yaşamının demokratikleşmesi, kamu çalışanlarına grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı verilmesi için 25 Kasımda “Uyarı” grevi yapacaklarını anımsattı.

Hükümet ile sürdürülen toplu görüşmelerden sonuç alınamamasının nedeninin “ücretin tek taraflı belirlenmesi” olduğunu ifade eden Evren, sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin demokrasinin temeli olduğunu söyledi.

Bu yıl yapılan toplu görüşmelerin olumsuz sonuçlanmasının ardından 25 Kasımda “uyarı” grevi yapma kararı aldıklarını dile getiren Evren, “Amacımız emek örgütlerinin böylesi önemli günlerde dayanışma içinde olmasıdır. 25 Kasım grevine desteklerinizi bekliyoruz” diye konuştu.

“MORAL BOYUTU SON DERECE ÖNEMLİ”

Hak-İş Genel Başkanı Uslu da sendikalar ve sivil toplum örgütlerine yönelik her türlü yasaklamanın kaldırılması gerektiğini ifade etti.

KESK'in Kamu-Sen ile 25 Kasımda gerçekleştireceği “uyarı” grevini “demokratik bir refleks” olarak tanımlayan Uslu, “Eylemin başarılı geçmesini diliyoruz. Demokratik olgunluklar geliştikçe, işçi-memur arasındaki yapay ayırımlar kaldırıldıkça, yasaların elimizi kolumuzu bağlayan köhne düzenlemeleri de ortadan kaldırıldığında, birlikte yapacağımız çok şey olduğunu düşünüyoruz. Buradaki talepler son derece masumane taleplerdir” diye konuştu.

25 Kasımdaki grevin başarılı geçeceğine inandığını belirten Uslu, kamu çalışanları ile işçilerin ortak eylem yapacağı günlerin de geleceğini söyledi.

Uslu, bir gazetecinin, “Greve destek verecek misiniz? O gün alanlarda olacak mısınız?” sorusu üzerine, şunları söyledi:

“Hak-İş, o gün sahada olmayacak. Çünkü, karar aşamasında taraf değiliz. İkincisi bu tür desteklerin fiili katılımdan ziyade moral boyutunun son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Bu bağlamda şüphesiz destekliyoruz. 'Destekliyoruz' diyerek hoşaf soğutmanın hiçbir gereği yok. Desteklediğin zaman çalışanların da sokakta olması lazım. Gerçekçi olmak lazım, özel sektörde daha ağırlıklı örgütlü bir konfederasyonun üyelerinin o gün iş yerini bırakmasının koşulları da yoktur.”

Uslu, KESK'in uyarı grevine verecekleri desteğin “moral desteği” olduğunu da vurguladı.

“Sizin beklediğiniz böyle bir destek miydi?” sorusunu yanıtlayan KESK Genel Başkanı Evren, işçi konfederasyonları ile grev örgütlenmesi içinde olmadıklarını, görüşmeleri memur sendikaları ile yaptıklarını hatırlattı. Örgütlerin dayanışma içinde olmasının anlamlı olduğunu dile getiren Evren, özel sektörde örgütlü sendikaların “grev karar sürecinde” olmalarını beklemediklerini ifade etti. Evren, “Sayın Başkan'ın o gün alanlarda bizimle birlikte olacağını biliyoruz, ondan kaygımız yok. Önemli olan Hak-İş'in, KESK'in yaptığı bu eylemi haklı görmesi ve doğru bir sendikal mücadele olarak görmesi” diye konuştu.

Uslu, 25 Kasım'da kendisinin alanlarda olup olmayacağının sorulması üzerine, o günkü programını bilmediğini belirterek, “Hak-İş mutlaka orada olacak. Salim Uslu ya da genel sekreter ya da bir başka arkadaşımın...” dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı