Haftalığı 328 milyona şatoda dil eğitimi

Hürriyet Haber
19.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Belçika'nın önde gelen dil eğitim kuruluşlarından Ceran Lingua'nın müşterileri arasında Türkler'in sayısı giderek artıyor. 1908'den kalma bir şatoda haftada 66 saate varan yoğunlukta dil eğitimi veren kurum, bir haftalık eğitim için ulaşım ücreti hariç 328 milyon lira alıyor.

Belçika'da 90 yıllık bir şatoda yabancı dil eğitimi veren Ceran Lingua'nın gözde müşterileri arasında son yıllarda Türk yöneticileri de yer alıyor. Ceran Lingua International'ın Türkiye Temsilcisi Nuray Ersoy, son yıllarda özellikle yabancı sermayeli şirketlerdeki Türkler'in yanısıra bankacı ve sigortacıların da Belçika'daki eğitim programlarına ilgi gösterdiğini söyledi.

Ceran, özellikle fazla vakti olmayan yöneticilere bir veya birkaç hafta içinde, haftada 66 saate varan yoğunlukta dil eğitimi vermeyi amaçlıyor. Belçika'nın turistik bir şehri olan SPA'daki 1908 yılından kalma şatoda yetişkinlere İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Flamanca ve Japonca olmak üzere altı dilde yabancı dil eğitimi veriyor.

KAHVALTIDAN YATAĞA

Belçika'da Ceran'ın şatosunda bir haftalık yabancı dil eğitiminin faturası ise 50 bin Belçika Frangı (yaklaşık 328 milyon lira). Buna ulaşım dahil değil.

1975 yılında kurulan Ceran'da öğrencilere günün dokuz ayrı diliminde, kişiliğine ve bütçesine uygun programı seçme imkanı sunuluyor. Kursa katılanların eğitimi daha okula ilk gidilen akşam başlıyor. Dil seviyesi testlerinden sonra öğrencinin ihtiyacına göre uygulanacak dil eğitimi şekilleniyor.

Bir haftalık eğitimi, pazartesi sabahı kahvaltıda başlıyor. Daha sonra aralıklarla iki saat süren ve dört kişiyle sınırlandırılan grup çalışmalarına geçiliyor. Öğlen yemeği de İngiliz hocaların katılımıyla yeniyor. Yemekten sonra ise laboratuvarda, hocaların gözetiminde çalışmalara geçiliyor. Arkasından yetişkinin mesleğine göre özel dersler başlıyor. Akşam yemeği de yine İngiliz hocaların katılımıyla yeniyor. Yemek sonrasında ise yabancı dilde haberler izleniyor ve 22.30'a kadar öğrenciyle sohbet ediliyor.

Ceran'da öğrencinin motivasyonuna çok önem veriliyor. Bu yüzden de iki öğrenci yan yana gelse araya bir eğitmen girip sohbete dahil oluyor. Kahvaltıdan yatana kadar geçen sürede adeta öğrencilerin beyni yıkanıyor. Öyle ki öğrenciler üçüncü geceden sonra İngilizce rüya görmeye başlıyor.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı