GeriEkonomi Habur’a köprü yapılacak, ticaretin temposu artacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Habur’a köprü yapılacak, ticaretin temposu artacak

Habur’a köprü yapılacak, ticaretin temposu artacak
refid:19623198-spot ilişkili resim dosyası

Türkiye, 10 sınır kapısının bulunduğu Suriye’nin Serbest Ticaret Anlaşması’nı askıya alması üzerine Habur’a köprü yapmak için harekete geçti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Suriye ile yaşanan krizle birlikte sınırdan geçişlerde ve ürün sevkiyatında ciddi azalma olduğunu vurguladı. Yazıcı, Suriye’de olaylar nedeniyle insanların güzergâh değiştirdiğini söyledi. Türkiye’nin alternatif güzergâhlar üzerinde çalıştığını kaydeden Yazıcı, şöyle konuştu:
İnsanlar risk görüyor
“Suriye ile hukuken açık 10 kapıdan altısı aktif. Ticaret hacmimiz de 2.5 milyar dolar düzeyinde. Suriye Serbest Ticaret Anlaşması’nı askıya aldı. Daha sonra da ‘Yeni sistem oluşturuyorum, yeni fiyat mekanizmasını devreye sokuyorum’ diyerek gümrük hizmetlerini durdurdu. Şu anda Akçakale ve Nusaybin Gümrük Kapısı’nda faaliyet yok. Suriye’de yaşanan olaylar dolayısıyla insanlar da o ülke üzerinde transit ticareti yapmanın risk olduğunu düşünerek güzergâh değiştiriyor. Suriye üzerinden sevk ettiğimiz önemli miktarda ürünü Körfez ülkelerine transit gönderiyoruz.
Alternatif güzergâh arıyoruz
Suriye’de sorunlar yaşanınca alternatif güzergâhlar üzerinde çalışıyoruz. Bunların bir tanesi denizyolu. Mersin ve İskenderun limanlarından Akabe Körfezi’ne ve Suudi Arabistan’a erişimi sağlamak zorundayız. Bunların da maliyeti fazla. Diğeri Irak kapılarındaki imkanları artırmak ve yeni gümrük kapıları açmak. Irak’ta en önemli kapımız Habur. Burada çok sıkışıklık var. Bir köprü yapma çalışmamız var. Ödeneği ayrıldı, müzakereler sürüyor. Habur’un batı kısmında Aktepe ve Ovaköy mevkilerinde de iki gümrük kapısı yapacağız.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle