GeriEkonomi GYO olmak için ‘yüzde 51’ şartı geldi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

GYO olmak için ‘yüzde 51’ şartı geldi

GYO olmak için ‘yüzde 51’ şartı geldi
refid:23387608 ilişkili resim dosyası

Resmi Gazete’de dün yayımlanan Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarına (GYO) İlişkin Esaslar Tebliği’nde, GYO’ların aktif toplamının en az yüzde 51’inin gayrimenkul yatırımından oluşması şartı getirildi.

GYO’larda lider sermayedar zorunluluğu da kaldırılarak, halka açılma sonrası sadece yönetim kontrol değişikliği doğuran hisse devirleri için SPK’dan izin alınması öngörüldü.

30 MİLYONDAN FAZLA

Tebliğe göre, kuruluş ve dönüşüm başvurularının SPK tarafından uygun görülebilmesi için, ortaklığın; başlangıç veya, dönüşüm mevcut ödenmiş veya çıkarılmış sermayesi ile öz sermayesinin her birinin 30 milyon TL’den az olmaması gerekiyor. GYO’ların halka arz sonrasında, ortaklığın çıkarılmış sermayesinin asgari yüzde 25’i oranındaki paylarının halka açık pay statüsünde olması zorunlu tutuldu. Ortaklık payları nama veya hamiline yazılı olarak ihraç edilebilecekler.

SUKUK DA GELİYOR

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından düzenlenen “Gayrimenkul Sektörünün Yeni Dinamikleri” konferansına katılan SPK Başkanı Vahdettin Ertaş da sukuk ile ilgili düzenlemenin yayınlanmak üzere dün Başbakanlık’a gönderildiğini açıkladı. Ertaş, “Sukuk ile ilgili düzenlemeyi dün yayınlanmak üzere Başbakanlık’a gönderdik. Aynı şekilde tahvil, bono, finansman bonosu ile ilgili düzenlemeyi de gönderdik. Yeni düzenleme ile dünyada en çok tercih edilen 5 Sukuk çeşidini sermaye piyasalarına sunduk. Bu yıl milyar dolarlar seviyesinde bir ilgi oluşmasını bekliyoruz” dedi.

YENİ MODELLER GELİYOR

GYODER Başkanı Aziz Torun da, sukuk düzenlemesiyle ilgili şu görüşleri paylaştı: “Sektörde buna hazır olan şirketler sınırlı. Bu yüzden GYO’ların yapması önemli. Ayrıca sektörün sadece sat yap modelinden yeni modellere geçmeye ihtiyacı vardı. Çünkü bu sat yap sektörü bir yere kadar finanse edebilir.”

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle