‘Güzel Akıllar’ İstanbul’da

Hürriyet Haber
24.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

OSKARLI ‘Beatiful Mind’ isimli filme konu olan ünlü matematikçi John Nash ile Nobel Ödüllü Eric Maskin, Reinhard Selten ve Roger Myerson’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Oyun Teorisi Dünya Kongresi 2012’ Bilgi Üniversitesi’nde başladı.

 26 Temmuz’a kadar sürecek kongrenin açılış konuşmasını yapan İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Remzi Sanver “Tüm ‘Güzel Akıllara’ (Beatiful Minds) hoş geldin diyoruz” dedi.

Nobel paneli var

Dünyadan 1000, Türkiye’den 100 civarında bilim insanının katılımının beklendiği kongre, Ekonomi ve Uygulamalı Matematik dallarında çalışan en prestijli bilim adamlarının biraraya geldiği bilimsel bir toplantı olma özelliğini taşıyor.

Oyun teorisi nedir

Oyun teorisi, hem rekabetçi hem de işbirlikçi ortamlarda stratejik etkileşim alanlarını çalışır. Başlangıçta uygulamalı matematik dalında zorlu bir alan olarak geliştirilen Oyun Teorisi, geçen yüzyılın ikinci yarısı itibariyle ekonomi için de esaslı bir araç haline gelmişdi. Bilgisayar, Siyaset, Yönetim, Sosyoloji, Nörolojik Bilimler, Felsefe ve Biyoloji gibi alanlarda uygulanıyor. Oyun teorisi araştırmaları, eğitim ve uygulamaları desteklemek için 1999’da kurulan Oyun Teorisi Cemiyeti, her dört senede bir uluslararası kongre düzenliyor.


 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı