GeriEkonomi Güvensizlik döviz talebini körüklüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güvensizlik döviz talebini körüklüyor

Ne oldu?

İstanbul serbest piyasada dolar 1 milyon 390 bin, mark da 607 bin liradan güne başladı. Merkez Bankası, döviz depo piyasasında da yüzde 20 ile haftalık vadede dolar ve euro için kotasyon verirken döviz satış ihalesi açtı. Döviz piyasası talepliydi ve dolar 1.600.000 lirayı gördü. Merkez Bankası dolar kapanış kurunu alış 1.482.571 lira, satış 1.489.722 lira olarak açıkladı.

Euro/dolar paritesi 0.85 seviyelerinde haraket etti

Neden oldu?

Piyasaların içinde bulunduğu karamsar ortam özellikle döviz fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Şimdiye kadar alınan bütün önlemlere karşın döviz talebinin kesilmemesi tedirginliği arttı.

Merkez Bankası, bugün program dışı bir döviz satış ihalesi açarak talebin önünü kesmeyi denedi. 1.500.000'ü geçen dolar, ihale haberi ile hafif bir gevşeme gösterdi. Ama bu düşüş çok kısa sürdü. Maksimum 1.600.000 lirayı gören dolara bu seviyelerden kar satışı geldi.

Bankalarararası döviz piyasasında da, özellikle yabancı bankaların satış kotasyonları bir ara 1 milyon 600 bin liraya kadar çıktı. Fakat bu fiyattan işlem gerçekleşmedi. Dövizin yanında altın fiyatları da yükseldi. İngiliz sterlini 2 milyon lirayı aşarken, 24 ayar külçe altının gramı da 13 milyon liraya ulaştı.

Dövizdeki hızlı yükseliş, döviz büfeleri önlerinde meraklı kalabalık oluşturdu. Vatandaşlar, şaşkın şekilde gelişmeleri izliyorlar.

Merkez Bankası döviz satış ihalesi ile 84 milyon dolar sattı. Ortalama fiyatın 1 milyon 415 bin 752 lira olarak belirlendiği ihalede en yüksek fiyat 1 milyon 420 bin lira, en düşük fiyat da 1 milyon 413 bin lira oldu.

Ne olacak?

Uzmanlar, oldukça fazla yükselen döviz fiyatlarına kar satışı geleceğini belirterek piyasadaki güvensizlik sorununun aşılmasının gerekliliği üzerinde duruyorlar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle