GeriEkonomi ‘Güvenli Türkiye’ seferberliği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Güvenli Türkiye’ seferberliği

‘Güvenli Türkiye’ seferberliği
refid:23538297 ilişkili resim dosyası

Taksim’de yaşanan ‘Gezi Parkı’ eylemleri en çok turizmcileri üzdü. Bölgede iptaller yüzde 80’leri bulurken, turizm sektörü Turizm Bakanlığı ile birlikte dünyaya Türkiye’nin güvenli bir ülke olduğuna dair mesaj vermeye, imaj kam-panyaları düzenlemeye hazırlanıyor.

31 Mayıs’ta Taksim’de başlayan ‘Gezi Parkı’ gösterileri en çok turizm sektörünü etkiledi. Geçtiğimiz cumartesi günü polisin müdahalesiyle boşaltılan ‘Gezi Parkı’ sonrası bölgede normalleşme sürecine girilse de otellerde yaşanan iptaller artarak devam ediyor. 2012 yılında 29 milyar 351 milyon dolarlık turizm geliri elde eden Türkiye bu geliri kaybetmek istemiyor. İptaller sonrası harekete geçen turizm sektörü olaylar sonrası yapılacak tanıtım ve imaj kampanyalarıyla kaybedilen müşteriyi kazanmak için harekete geçmeyi planlıyor.

ORTAK KAMPANYA

Bu konuda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortak hareket ettiklerini ifade eden Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, 5 Haziran’da bakanlık ile yapılan görüşmeler sonrası bazı adımlar atıldığını söyledi. Bakanlığın ilk olarak müsteşarlar seviyesinde Almanya ve Rusya’ya ziyaretlerde bulunduğunu aktaran Ayık, “Bakanlık ile irtibat halindeyiz. Bu ziyaretlerin dışında turist potansiyeli olan bir çok ülke ile görüşmeler yapılacağını biliyoruz. Olaylar tamamen bittiğinde Turizm Bakanlığı ile ortak bir kampanya başlatacağız. Bu kampanya çerçevesinde Türkiye’nin güvenli bir ülke olduğunu göstermek istiyoruz” diye konuştu.

DESTEK GEREKEBİLİR

2013 yılı için İstanbul’a beklenen 10 milyon turist sayısına ulaşamama ihtimalinin ortaya çıktığını belirten Ayık, “Özellikle İstanbul’daki oteller olaylardan bir hayli etkilendi. Olayı Taksim özeline indirdiğimizde ise durum daha kötü. İptallerden oluşan zararın yanında otellerde fiziki olarak zarar gördü. Eğer durum bu şekilde devam ederse bakanlığın yatırımcılara destek olması gerekebilir” dedi.

200 OTEL İLE GÖRÜŞTÜK

Taksim’de otellerde yaşanan rezervasyon iptallerinin yüzde 80’lere ulaştığını kaydeden Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği(TUROB) Başkanı Timur Bayındır, olayların etkisinin tüm İstanbul’a yayılmaya başladığını belirtti. Aksaray, Laleli ve Sirkeci bölgesinde iptallerin yüzde 50’leri bulduğunu ifade eden Bayındır, “Toplamda 200 otelden bilgi alarak bu verilere ulaştık. Avrupa yakasında olan olaylar Anadolu’ya da taşındı. İstanbul’un Anadolu Yakası’nda iptal oranları yüzde 30’a yaklaştı” ifadesini kullandı.

İndirim değil, imaj kampanyası

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) Başkanı Başaran Ulusoy aceleci davranmamak gerektiğini ifade etti. Ulusoy, “Çay kaşığı ile topladık, kepçe ile geri veremeyiz. Dünyadaki imajımızı kaybetmemeliyiz” dedi. Dünya çapında düzenlenmesi planlanan kampanya ile ilgili ise Ulusoy, “Kampanya ile sadece Türkiye’nin güvenilir bir yer oduğu anlatılabilir. Bunun dışında indirim planı yok.İhtiyaç da yok. Tek gereken şey sabırlı olmak” diye konuştu.

Operatörler  ‘fırsat’ kolluyor

Orta ve uzun vadede gelen taleplerin durma noktasına geldiğini söyleyen Timur Bayındır,  bazı tur operatörlerinin ‘fırsatçılık’ yaptığı iddiasını değerlendirdi.Bayındır, “Az da olsa durumdan yararlanmak isteyen kuruluşlar, tur operatörleri var. Ancak otel fiyatlarını düşürmek neredeyse imkânsız. Bu fiyatlar aylar öncesinden belirlenip kataloglarda yayınlanıyor. Eğer indirim sağlarsa bile bu müşteriye ulaşmıyor. Sadece kendi ceplerini dolduruyorlar” dedi.

‘Gezi’nin etkisi kongrelerle düzelir

Talimhane’de oteli olan bir işletmeci ise geçen yıl Haziranda yüzde 95 olan doluluğun bu yıl yüzde 50’lere kadar düştüğünü söyledi. İşletmeci, “Geçen yıl haziran ayında temmuz ayı için yapılan rezervasyon oranı yüzde 60 iken bu ay yüzde 30. Yüzde 50 kayıp var. İstanbul’da yaz aylarını gözden çıkarmak gerekiyor. Bu yılı 9 ay olarak değerlendireceğiz. Eylülden itibaren kongrelerle beraber toparlanma sürecine girebiliriz. Eylül için iptal yaşanmadı. Ama rezervasyon akışı durdu” dedi.

Antalya’da kayıp büyük olabilir

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak ‘Gezi Parkı’ olaylarının Antalya’ya yansımasının kötü boyutlara ulaştığını söyledi. Antalya’nın geçen yıl 10 milyon 800 bin turist ağırladığını belirten Budak, “Bu yıl yüzde 5’lik bir kayıp yaşanabilir. Otel yöneticileri ile yaptığımız görüşmelerde sadece Antalya’da 1 milyar dolarlık bir kayıp yaşanabileceği konuşuluyor. Bu kayıp ancak dünya çapında yapılacak ziyaretler ve tanıtımlarla engellenebilir” ifadesini kullandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle