GÜSİAD: Trabzon-Erzincan demiryolunda siyasi güzergahlar ortaya atılıyor

Hürriyet Haber
09.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Gümüşhane Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜSİAD) Genel Başkanı Doç. Dr. Kenan Aydın, Trabzon-Erzincan demiryolu projesiyle ilgili ortaya atılan yeni güzergah önerileri için, “Siyaseti harekete geçirmek suretiyle rasyonel olmayan güzergah belirleme çalışmalarına şiddetle karşı çıkıyoruz. ‘Bayburt-Çaykara-Of-Trabzon güzergahını öneren Trabzon-Erzincan Demiryolu Platformu’nu gerçeklerin yanında olmaya çağırıyoruz. Karadeniz’i Orta Anadolu’ya bağlayacak olan güzergah Erzincan-Gümüşhane-Tirebolu-Trabzon güzergahıdır. Bu konuda Gümüşhane olarak, Ordu, Giresun ve Trabzon’daki sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelerek doğru yolun bulunmasına katkı sağlayacağız” dedi.

Lobicilik faaliyetleri

Trabzon-Erzincan Demiryolu projesiyle ilgili güzergah belirleme çalışmasının TCDD tarafından açılan ihaleyle 2 Kasım 2009’da imzalanan anlaşmayla Yüksel Domaniç firmasına verildiğini hatırlatan Kenan Aydın, şunları söyledi: “İhalede işin süresi 480 gün olarak belirlendi. Gümüşhane sivil toplum kuruluşları da ihaleyi alan firmayı etkilememek için herhangi bir girişimde bulunmadı. Ancak 2010 yılında kurulduğu belirlenen ve bizce Trabzon’un sadece belirli bir kesimini temsil eden Trabzon-Erzincan Demiryolu Platformu’nun bir süredir lobicilik faaliyetleri izlediğini görüyoruz. Bu platform Yüksel Domaniç firmasının çalışmalarını dikkate almadan kendine göre ‘Bayburt-Çaykara-Of-Trabzon’ güzergahını belirlemiş.”
Kenan Aydın, “Platform Yürütme Kurulu bu düşüncelerle önümüzdeki günlerde Ulaştırma Bakanlığı yetkililerini ziyaret ederek, rapor sunarak siyaseti harekete geçireceğini açıkladı. Bu güzergah teknik değil, ekonomik değil, fizıbıl değil. Sürece bakıldığında siyasi bir güzergah olduğu söylenebilir. Siyaseti etkilemeye çalışarak rasyonel olmayan yollara başvurmak sonuç vermeyecektir” diye konuştu.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı