GeriEkonomi Gurbetçi Tanju 2000 sorununu çözdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gurbetçi Tanju 2000 sorununu çözdü

Almanya'da yaşayan işadamı Tanju Karabunar 2000 yılında bilgisayar sistemlerinde yaşanması beklenen sorunu, çözdüğünü iddia etti. Karabunar, Belçikalı ve İngiliz bilgisayar mühendisi arkadaşlarıyla gerçekleştirdiği Microtech 2000 programı ile zaman kaybı ve bilgi kaybı olmadan bir saniyede bilgisayarları 2000 yılına hazırlıyor.

Almanya'nın Düsseldorf kentinde çalışmalarını sürdüren ve ilk defa Federal Kriminal Dairesi, Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı ve çok sayıda banka temsilcisinin katıldığı toplantıda çeşitli bilgisayarlar üzerinde programı tanıtan Tanju Karabunar, bir disketten oluşan programın bütün bilgisayarlardaki 2000 yılı sorununu çözeceğini söyledi.

Dünya bilgisayarlarının yüzde 56'lık bir bölümün henüz 2000 yılına hazırlanmamış olduğunu belirten Tanju Karabunar, tamamlananların ise yeni bilgisayarlar olduğunu kaydetti.

3 YIL ÇALIŞTIK

Microtech 2000 ile ilgili çalışmaların üç yıl sürdüğünü ifade eden Karabunar, şunları söyledi:

‘‘Bir disketin içinde olan programımız, bilgisayarın Bios bölümünü 2000 yılına hazırlıyor. Bilindiği gibi bilgisayarlar 31 Aralık 1999 tarihinden sonra 2000 yılını göstermeyecektir. Geç kalındığı zaman, saniyenin onda birinde 100 bin işlem yapabilen bilgisayarlar 1999'dan 2000 yılına geçişte bu yeni rakamı tanımayacak ve milyonlarca bilgi de yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. Bizim gerçekleştirdiğimiz program ile bilgisayar bir saniye içinde 2000 yılına hazır oluyor.’’

2000 yılına ayarlanacak 400 milyon bilgisayar olduğunu belirten Karabunar, sistemin değerinin bir milyar mark olduğunu, kendilerinin de 16 milyarlık piyasaya sahip olabileceklerini söyledi.

SCHRÖDER'İN MEKTUBU

Geçen yıl Almanya'da yapılan genel seçimlerden önce Başbakan Gerhard Schröder'in mektup gönderdiği ve seçimlerden sonra yayınlanan kitabında yer verdiği 26 önemli kişiden biri lan Tanju Karabunar, 30 yaşında. Bankacılık eğitimi gören Tanju Karabunar, Almanya'daki Türk gençlerine de çağrıda bulunarak, ''Almanya'da Almanlar'dan daha üstün olmamız lazım. Bunun için de okuyup ilklere imza atmalayız. Kendimizi her zaman olumlu yönde yetiştirmemiz gerekiyor'' dedi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle