GeriEkonomi Gurbetçi otosu gümrüksüz gelecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gurbetçi otosu gümrüksüz gelecek

YENİ Gümrük Kanunu'nun yürürlüğe girmesi nedeniyle Türkiye'ye gümürk vergisinden muaf olarak ithal edilebilecek eşyaya ilişkin esaslar da Bakanlar Kurulu tarafından yeniden belirlendi.

Bakanlar Kurulu'nun Gümrük Vergilerinden Muafiyet ve İstisna Tanınacak Haller Hakkındaki Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Karar uyarınca Türkiye'ye gümrük vergilerinden muaf olarak eşya getirebilecek kişiler ve getirebilecekleri eşyalar şöyle:

Yasal ikametgahlarını Türkiye'ye kesin olarak nakleden kişiler, sahip oldukları ve üç yıldan eski olmayan kullanılmış motorlu veya motorsuz kara nakil araçlarını, kendilerine ait kullanılmış ev eşyalarını gümrük vergisinden muaf olarak Türkiye'ye getirebilecekler.

Türkiye dışında en az 24 ay ikamet ettikten sonra yasal ikametlerini Türkiye'ye nakledenler, sürücüsüyle birlikte sekiz kişiden az insan taşımaya elverişli otomobil, steyşın araba, yarış arabası ve diğer özel taşıt araçları ile ev eşyalarını gümrük vergisi ödemeden Türkiye'ye taşıyabilecekler. Yurt dışındaki ulusal veya uluslararası görevlere atananlarla, Türk vatandaşlığına geçenlerin gümrük vergisi muafiyetiden yararlanabilmeleri için ‘‘yurt dışında en az 24 ay ikamet etme’’ koşulu aranmayacak.

Yurt dışından gelen yolcular yanlarında 10 paket sigara, 100 cc'lik bir veya 70 cc'lik iki şişe içki, 1 kilo kave, 1 kilo çay, 1 kilo çikolata, 1 kilo şekerli yiyecek, en fazla 120 mililitrelik kolonya, lavanta, parfüm esans veya losyon, kişisel gereksinimini karşılayacak kadar ilacı gümrük vergisi ödemeden Türkiye'ye sokabilecekler.

Türiye dışında sürdürülen ekonomik bir faaliyetini Türkiye'ye taşıyanların getirecekleri sermaye malı ve diğer malzemeleri de gümrük vergisinden muaf tutulacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle