GeriEkonomi Gurbetçi ’cep’ için pasaport gösterecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gurbetçi ’cep’ için pasaport gösterecek

Gurbetçi ’cep’ için pasaport gösterecek
refid:4981290 ilişkili resim dosyası

Telekomünikasyon Kurumu, yurtdışından getirdikleri telefonların bloke edilmesini önlemek isteyen gurbetçi vatandaşlara uyarılarda bulundu. Yurtdışından getirdikleri telefonları, yerli bir GSM operatörünün sim kartıyla kullanmak isteyen vatandaşların telefonları, IMEI numarası kayıtlı olmadığı için bir süre sonra bloke ediliyor.

Telekomünikasyon Kurumu yetkilileri, vatandaşların bu durumun önüne geçebilmek bazı basit tedbirler almalarının yeterli olacağını ifade ettiler.

GÜMRÜKTE BİLDİRİN:

Yetkililer, yurtdışından getirdikleri telefonları kullanmak isteyen vatandaşların, ilk etapta bu durumu sözlü olarak gümrük görevlilerine beyan etmeleri gerektiğini belirttiler. Daha sonra, telefon sahibinin, kullandığı sim kartın ait olduğu GSM operatörünün herhangi bir bayisine giderek dilekçeyle birlikte pasaportunun fotokopisini bırakması gerekiyor. Telefonun, ülke sınırlarına girmesinin ardından kullandığı yerli GSM operatörü tarafından algılandığını ve kendilerine bildirildiğini anlatan yetkililer, kendilerinin de telefonun bloke edilmesi talimatını verdiklerini söylediler.

HEDİYE TELEFON:

Gurbetçi vatandaşların, yurtdışından hediye telefon getirmeleri durumunda ise dilekçeyle birlikte telefonun faturasını ve pasaportunu ilgili GSM bayilerine ibraz etmeleri gerekiyor. Vatandaşlara yurtdışından getirdikleri telefonları kullanabilmelerini sağlamak adına ikinci bir seçenek de sunuluyor. Buna göre, gurbetçi vatandaşlar, GSM operatörüne abone olurken geçici süre için Türkiye’de kalacağını belirtiyor, GSM operatörü de cihaz ile kullanılacak telefon numarasını eşleştirerek, telefonun kullanımda kalmasını sağlıyor.

MALİYET UYARISI:

Yetkililer, gurbetçi vatandaşların ülke dışında kullandıkları GSM operatörlerini de kullanmaya devam edebileceklerini yani roaming hizmeti de alabileceklerini belirttiler. Ancak, bu uygulamanın maliyetinin çok fazla olacağına işaret eden yetkililer, bu nedenle yerli GSM operatörlerinin tercih edildiğini ifade ettiler. Yetkililer, gurbetçi vatandaşlardan bu işlemler sırasında hiçbir ücret talep edilmediğini vurguladılar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle