GeriEkonomi Günü birlik çıkışlarda harç ödenmeyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Günü birlik çıkışlarda harç ödenmeyecek

Yurt dışına çıkışlarda harç pulu alınmayacakların kapsamı genişletildi. Böylece yurtdışına günü birlik seyahat edenlerden de harç pulu alınmayacak.

Konuyla ilgili usul ve esasları düzenleyen kararda değişiklik yapılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Karar uyarınca, karayolu (demir yolu dahil) veya ticari amaçla sefer yapan deniz taşıtları ile günü birlik sınır komşusu ülkelere seyahat edenlerden de harç pulu alınmayacak.

Daha önce, sadece ticari amaçla sefer yapan deniz taşıtları ile günü birlik yurt dışına seyahat edenlerden harç pulu alınmaması öngörülüyordu.

Ayrıca, karayolu ile (demiryolu dahil) yurt dışına çıkış yapan sınır ticareti belgesi sahibi firma temsilcilerinden de (her firma içini iki kişi) yurt dışına çıkış harcı aranmayacak.

Bu çerçevede sınır ticareti kapsamında sınır ticaret belgesine dayalı olarak yapılacak seyahatlerde firma temsilcileri adına valilikçe düzenlenen belgeyi hudut kapılarında çıkış işlemlerini yapan emniyet görevlilerine ibraz edecekler.

Karar yarından itibaren yürürlüğe gireceği belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle