GeriEkonomi Güneydoğu'da ilk test sürüşü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güneydoğu'da ilk test sürüşü

Su sporlarıyla başlayan bir dizi etkinliğin ardından otomotiv sektörü de tanıtım için Güneydoğu'ya yöneldi. Tofaş'ın Palio Siena ve Weekend modelleri ilk kez Şanlıurfa'da yapılacak test sürüşüyle vitrine çıkacak.

Tofaş-Fiat Palio'nun hatcback modelinden sonra yeni ürettiği Palio Siena ve Palio Weekend modellerini Şanlıurfa'da yapılacak bir test sürüşüyle tanıtacak. Böylece ilk defa bir otomobil tanıtımı doğuda gerçekleştirecek. 21 Eylül 1998'de Urfa'da bir basın toplantısı düzenleyecek olan Tofaş-Fiat, daha sonra Şanlıurfa'dan Atatürk Barajı'na kadar belirlenen bir güzergahta test sürüşü yapacak.

PARÇA İHRACATI

Fiat'ın global ağına giren Tofaş, Fiat için Palio'nun yedekparça üretim merkezi haline geldi. Tofaş bir taraftan Palio'yu Türkiye pazarı için üretirken, diğer taraftan da, Palio'nun yedekparçalarını dünyada Palio üreten Fiat fabrikalarına ihraç ediyor.

Öte yandan, Tofaş-Fiat, ihracat için Türkiye'nin 4. büyük konteynır limanı olan Gemport'a, yaklaşık 1 milyon dolarlık yatırımla 4 katlı otopark yapıyor.

Aynı zamanda Türkiye 110 bin adet kapasiteyle Brezilya ve Arjantin'den sonra en fazla Palio üretim kapasitesine sahip olan ülke konumunda. Brezilya'da 400 bin adet, Arjantin'de ise 100 bin adet Palio üretiliyor. Fiat Hindistan'da 10 bin, Venezuella'da 23 bin, Polonya'da 50 bin, Fast'da 20 bin, Güney Afrika'da ise 25 bin adet kapasiteyle Palio üretmeyi planlıyor. Bunlar dışında Mısır ve Çin'de de üretim için araştırmalar yapıyor.

MEGANE'IN TANITIMI

Bu arada, sadece Türkiye'de Oyak-Renault tarafından üretilen Megane'nın ‘‘Station Wagon’’ modelinin dünya tanıtımı, 25 Eylül'de Bursa'da yapılacak.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de katılacağı Bursa'daki törene Renault Groupe Yönetim Kurulu Başkanı Luis Schweitzer, Oyak Renault A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Grubun eski Bölge Direktörü Manuel Gomez, Genel Müdür Jacques Chauvet, Oyak Yönetim Kurulu Başkanı Emekli Korgeneral Yusuf Selçuk Saka da katılacak.

Bursa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikada hazırlıkları yapılan Megane SW'da çalışmalar son aşamaya getirildi. Türkiye'de üretilip Avrupa ve dünya piyasasına sunulacak olan Megane'ın yeni versiyonu Dünya tanıtımının ardından, 29 Eylül'de Paris'te yapılacak uluslararası otomobil fuarında vitrine çıkacak.

Oyak-Renault, Megan Staion Wagon modelini Avrupa ülkelerine ihraç edecek. Bu yıl sonuna kadar 10 bin adetlik ihracat hedefleyen Oyak-Renault'nun 1999 yılı hedefi ise 60 bin adet.

Mercedes S yenilendi

Mercedes-Benz yeni S modelini Almanya Stutgart'ta düzenlediği bir toplantıda tanıttı. Yeni dizayn S serisinin resmi tanıtımı ise 29 Eylül'de Uluslararası Paris Otomobil Fuarı'nda yapılacak. Yeni S serisi Mercedesler, Paris'te otomobilseverlerin beğenisine sunulacak. Bu yıl sonuna kadar 17 bin adet S modeli üretmeyi planlayan Mercedes-Benz, 1999 yılında 80 bin adet üretim gerçekleştirmeyi hedefliyor. Ekim ayında satışa sunulacak Mercedes S modelinin satış fiyatı 113 bin marktan başlıyor.

Renault’dan lüks coupe

Fransız Renault, Paris'te düzenlenecek Uluslararası Otomobil Fuarı'da yeni bir konsept otomobil sergileyecek. Renault'nun Vel-Satis adı verilen bu aracı, farklı dizaynı ve cam tavanıyla dikkat çekiyor. Dört kişilik lüks coupe, Renault'nun gelecekteki lüks otomobillerinin ilk örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

VW ağustosun lideri

Türkiye temsilciliğini Doğuş Otomotiv'in yaptığı Volkswagen, 2609 adet ithal otomobil satışıyla ağustos ayının lideri oldu. Volkswagen'in 1718 adet ithal otomobil satışıyla Opel izlerken, Renault 682 adetle 3'üncü oldu. Sabancı Grubu'nun yeniden ithal etmeye başladığı Japon Mitsubishi otomobilleri listeye hızlı girdi. Mitsubishi 622 adetlik satışla, ithal sıralamasında 4'üncü oldu. Sıralamada Ford 609 otomobille 5'inci, Peugeot 571 adetle 6'ıncı, Nissan 488 adetle 7'inci oldu.Yorumları Göster
Yorumları Gizle