GeriEkonomi Güney Kore'nin bitmeyen vefası...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güney Kore'nin bitmeyen vefası...

Güney Kore'nin bitmeyen vefası...
refid:19715501 ilişkili resim dosyası

Güney Kore, kendi topraklarında canlarını veren Türk şehitleri ve gazileri unutmuyor. Birçok kez Türkiye'ye jest yapan Güney Kore devletinin yanında bazı Koreli şirketler de sosyal sorumluluk kampanyaları ile 60 yıl sonra bile Kore gazileri ve şehitlerine yardım ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Güney Kore merkezli POSCO'nun Kocaeli'de kuracağı yassı paslanmaz çelik haddeleme tesisine alacağı bin kişi için önceliği Kore şehit ve gazi yakınlarına vereceklerini açıklamasının ardından bu kez de Samsung Kore gazileri torunlarına burs vereceğini duyurdu.

Toplum Gönüllüleri Vakfı işbirliği ile sağlanacak eğitim bursuna Türkiye ve Kuzey Kıbrıs'taki üniversitelerde (önlisans, lisans, yüksek lisans veya doktora seviyesinde) eğitim gören ve Kore gazisi torunu olan gençler başvuruda bulunabilecek.

Firma, 100 Kore Gazisi torununa ayda 250 TL olmak üzere 10 ay süreyle burs verecek.

Geçtiğimiz yıl bir diğer Kore firması olan Hyundai de Türkiye Muharip Gaziler Derneği'ne araç bağışında bulunmuştu.

LG Electronics de Kore Savaşı’nda yer alarak büyük fedakarlık gösteren Kore Gazileri’ne duyulan minneti dile getirmek ve kahramanlıklardan ötürü bir kez daha teşekkür etmek adına, düzenlediği iftar yemeğinde ağırlamış ve duygulu anlar yaşanmıştı.

ŞEHİTLİK GÜLLERLE ÇEVRİLİ

Kore Savaşı'nda şehit olan askerlerimiz 7 bin kilometre ötede Türk Bayrağı'nın dalgalandığı güllerle çevrili şehitlikte yatıyorlar. Güney Kore'de "Kahramanlar" olarak anılan şehitlerimizin mezarlarını her gün binlerce Koreli ziyaret ediyor.

7 BİN KİLOMETRE ÖTEDEKİ TÜRK ŞEHİTLİĞİ - FOTO GALERİ

721 TÜRK ASKERİ ŞEHİT DÜŞTÜ

25 Haziran 1950'de Kuzey Kore'nin, Güney Kore'li askerlerin sınırı geçtiğini öne sürerek başlattığı saldırı kanlı bir savaşın başlangıcı oldu.
Bunun üzerine ABD'nin çağrısıyla BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye saldırmasıyla daha önce yapılan barışın bozulduğuna karar verdi. BM'nin saldırıyı durdurmak ve anlaşmazlığı barış yoluyla çözmek amacıyla yaptığı girişimleri hiçe sayan Kuzey Kore, Seul'e kadar ilerledi.

Gelişmeler üzerine BM tarafından üyelerine yapılan acil çağrıda, Güney Kore'ye yapılan saldırının durdurulması ve bölgedeki barış ve güvenliğin sağlanması için yardımda bulunulması istenildi.

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 16 ülke BM'nin çağrısına cevap verirken, bu ülkelerin gönderdiği birliklerce “BM Kuvvetleri” oluşturuldu.

Genelkurmay Başkanlığı, Kore'ye gönderilmek üzere bir komutanlık karargahıyla, üç piyade taburundan ve gerekli yardımcı birliklerden meydana gelen bir tugay ile 241'inci Piyade Alayı'nı görevlendirdi.

İskenderun Limanı'ndan gemilerle Kore'ye uğurlanan Türk askerleri, eşlerini ve kucağında henüz 1 yaşını doldurmamış çocuklarını, babalarını, annelerini ve kardeşlerini geride bırakarak, 7 bin kilometre ötedeki yardım çığlığına ses vermek için yola çıktı.

Büyük çoğunluğu 20-25 yaşları arasında olan Türk askerleri, 21 günde Kore'nin güney doğusunda bulunan Pusan Limanı'na ulaştı. BM Kuvvetlerine katılmasıyla her gittiği bölgede kahramanca mücadele eden Türk askerleri, Kanuri'de dört bir yanını saran düşman tümenine büyük zayiat vererek, alandan çıkmayı başardı.

Ayrıca Sunchon Boğazı'nı da koruyarak BM ordusunu imha edilmekten kurtaran Türk tugayına, başarısından dolayı ABD Kongresi tarafından “Mümtaz Birlik Nişanı ve Beratı”, Güney Kore Cumhurbaşkanlığı tarafından da Türk Silahlı Kuvvetleri'ne “Birlik Nişanı” verildi.
Kore Savaşı ancak 27 Temmuz 1953'te Sovyetlerin, ABD'nin önerileri kabul etmesiyle son buldu. Savaşın başından itibaren stratejik noktalarda görev alan Türk tugayı kendisine verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirdi ancak katıldığı muharebelerde 37 subay, 26 astsubay, 658 er olmak üzere toplam 721 şehit verdi.

Ayrıca savaşta 2 bin 147 asker yaralandı, 346 asker hastalandı, 234 asker esir düştü ve 175 asker de kayboldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle