GeriEkonomi Güney Kore'de rüşvet operasyonu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güney Kore'de rüşvet operasyonu

Güney Kore'de geçen yıl ülkeyi büyük bir mali krize sokan bankacılık skandalıyla ilgili açılan soruşturma sonucunda iki eski ekonomi bakanıyla bazı ticari banka yetkililerinin ülke dışına çıkmaları yasaklandı.

Soruşturmayı yürüten savcılar dün öğlen üzeri bankalar birliği binasını bastı ve tüm büroları aradı. Belgelere el koyan savcılar haberleşme ajansında görevli 3 kişiyi de sorguya aldı. Ülke dışına çıkması yasaklananların başında 1994 ve 1996'da maliye bakanı koltuğuna oturan Hong Jae-Hyong ile Kha Woong-Bae geliyor. Mali skandala bulaştığı iddia edilen eski Maliye bakanlarından Kang Kyung-Shik ile eski Haberleşme Bakanı Lee Suk-Chae ve KİA grubunun eski başkanı Kim Sun-Hong hakkında da kanıt ve belge toplanmaya başlandı.

Güney Kore'de geçtiğimiz yıl patlak veren mali kriz dolayısıyla ülkede faaliyet gösteren 30 ticari banka suçlanmıştı. Halen 13'ü kapatılan bankaların kendi öz varlıkları ve mali yapıları yetersiz olmalarına karşın yetkililere rüşvet vererek ülke dışından usülsüz olarak kısa vadeli borç aldıkları iddia ediliyor. Bankaların Güney Kore Merkez Bankası'nın döviz rezervlerini de aynı yöntemle yağmaladıkları söyleniyor.

İddialara göre yolsuzluk yapan bankacıları eski Devlet Başkanı Kim Young-Sam dönemindeki hükümet cezalandıracağı yerde cep telefonu ihaleleri vererek ödüllendirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle