GeriEkonomi Güney Afrika maliye bakanı ile ilgili çarpıcı iddia
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güney Afrika maliye bakanı ile ilgili çarpıcı iddia

Güney Afrika maliye bakanı ile ilgili çarpıcı iddia

Güney Afrika Maliye Bakanı Pravin Gordhan, yurt dışında yatırımcılarla yaptığı bir tanıtım turu sırasında Devlet Başkanı Jacob Zuma'nın acil olarak dönmesi çağrısına uyarak ülkesine dönerken, yerel basın Prodhan'ın görevden alınmasının iktidar partisinde onaylandığını belirtti.

Gordhan, "Başkan benim patronumdur, o yüzden geri dön derse ben geri dönerim" dedi. Gordhan görevden alındığını belirten haberler hakkındaki sorulara, "Bekleyip görelim" cevabını verdi.

ANN7 televizyonunun kaynaklara dayandırdığı habere göre, Güney Afrika'nın iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi (ANC) partisinin en üst düzey altı lideri Gordhan'ın görevden alınmasını onayladı.

ANC'nin en üst düzey altı görevlisinden birisi olan Genel Sekreter Gwede Mantashe, konu hakkında yorum yapamayacağını söyledi.

Talk Radio 702 ise Gordhan'ın görevden alınmasının Zuma ve iktidar müttefiki Güney Afrika Komünist Partisi (SACP) arasında görüşüldüğünü iddia etti.

Güney Afrika randı, Zuma'nın dün verdiği talimattan sonra hızlıca değer kaybederken, Gordhan'ın dönüşüyle toparlanarak kayıplarını yüzde 1.9'a sınırladı.

Zuma'nın Gordhan'a seyahatini yarıda keserek ülkeye dönme emri vermesi uzun süredir güç mücadelesinde olan ikilinin arasındaki çekişmenin artık kaçınılmaz bir dönüm noktasına ulaşmış olabileceği kaygılarını artırıyor.

Treasury One döviz işlemcisi Andre Botha rand'ın volatilitesi konusunda, "Maliye bakanının geleceğiyle ilgili pek çok söylenti var ama henüz hiçbiri kesinlik kazanmadı" dedi.

"Sanırım bu söylentiler üzerine somut bir adım atılmaması piyasayı yatıştırıyor. Galiba herkes biraz rahatladı."

Mahkeme Gordhan'ın, bankaların, Zuma'nın arkadaşları olan Gupta kardeşlerin firmalarıyla iş bağlantılarını kesmelerine dair kararlara kendisinin karışamayacağına dair tespit kararı verilmesi talebi konusunda yarın karar verecek.

Zuma, geçtiğimiz yıl Güney Afrika yolsuzlukla mücadele kurumunun özellikle Ajay, Atul ve Rajesh Gupta kardeşlerin kendisi üzerinde aşırı etkiye sahip olduğu iddiasıyla bir soruşturma açılmasını istemesi üzerine gittikçe artan bir baskı altına girmişti.

Zuma, Guptaların dostları olduğunu kabul ediyor fakat ilişkilerde uygunsuz bir şey olmadığını savunuyor. Gupta kardeşler de yanlış bir şey yapmadıklarını söylüyorlar.

Gordhan hakkında geçtiğimiz yıl gündeme getirilen ve daha sonra düşürülen yolsuzluk suçlamaları siyasi bir "cadı avı" suçlamalarını doğurmuş ve mali piyasalarda dalgalanmaya neden olmuştu.

Londra'da konuşan Gordhan, kabinenin değişip değişmeyeceği konusundaki düşünceleri hakkında, "Bu patronun karar yetkisi" dedi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle