GeriEkonomi Güneş paneli fabrikasına 500 milyon dolarlık yatırım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güneş paneli fabrikasına 500 milyon dolarlık yatırım

Güneş paneli fabrikasına 500 milyon dolarlık yatırım

Başbakan Binali Yıldırım, Mart ayında yapılan güneş YEKA ihalesini kazanan Kalyon ve Güney koreli Hanwha'nın HQCL.O kuracağı güneş paneli fabrikası ve arge merkezi için 500 milyon dolar yatırım yapacağını açıklarken, Güney Koreli şirketlerin Türkiye'deki büyük ölçekli projelerde daha çok yer almak istediklerini söyledi.

Kalyon ve Hanwha, Konya Karapınar'da kurulacak 1,000 megawatt gücünde güneş enerjisi santrali, santralde kullanılacak güneş panellerini üretecek fabrika ve arge merkezini içeren ihaleyi Mart ayında kazanmıştı.

Kurulacak fabrika ve arge merkezi için 500 milyon dolar yatırım yapılacağını ifade eden Başbakan Binali Yıldırım düzenlenen temel atma töreninde bu ay içinde yaptığı Güney Kore gezisine atıfta bulunarak, "(Orada) gördük ki, küresel Güney Kore firmaları Türkiye'de büyük projelerde daha çok yer almak istiyorlar" dedi.

Yıldırım Türkiye'de kurulu enerji üretim kapasitesinin yüzde 32'sinin yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandığını ifade ederken orta-kısa vadede bu oranın yüzde 45'e kadar çıkabileceğini belirtti.

Yıldırım'ın verdiği bilgiye göre fabrikanın 12 ay sonra tamamlanması, arge merkeziyle birlikte 1,000 istihdam yaratması öngörülüyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle