Güneş ile gelen “nefes”

Merve ERDİL
26.07.2015 - 01:03 | Son Güncelleme:

Bir gecekonduda solunum cihazına bağlı yaşayan 4 yaşındaki Muhammed’in “kesintisiz” nefes alabilmesi için, ailesinin evlerine güneş paneli kurulmasını istediği basında yer aldı. Aile ile temas kuran bir şirket, gönüllü olarak Muhammed’in evine 4 kilovatlık (kW) sistem kurdu.

Güneş ile gelen “nefes”Güneş enerjisi bu sefer farklı bir şekilde gündeme geldi. Bundan kısa bir süre önce Anadolu Ajansı, “Elektrik onun için ‘nefes’ kadar önemli” başlıklı haberde, Bursa’da bir gecekonduda solunum cihazına bağlı yaşayan 4 yaşındaki Muhammed’in hikâyesine yer verdi. Muhammed’in ailesi, “kesintisiz” nefes alabilmesi için evlerine güneş enerji paneli kurulmasını istiyordu. İnşaat işçisi olan baba Gökhan Çelik, “Elektrik aboneliği için başvurduk ancak 2004’ten sonra çıkan yasa nedeniyle abone olamayacağımızı söylediler. Şu an aboneliğimiz olmadığı için elektriği komşulardan seyyar kablo ile alıyoruz. Daha önce 3-4 yerden aldık ancak ‘Bir abone başka bir aboneye elektrik veremez’ kuralı olduğu için elektriğimiz kesildi. Bu da çözüm değil. Güneş enerji paneli kurabilirsek, evimizin elektrik sorunu çözülecek ve oğlum rahat nefes alabilecek” dedi.

YARDIM EDİN ÇAĞRISI
Muhammed Emir’i daha 20 günlükken göğsündeki hırıltı nedeniyle hastaneye götürdüklerini belirten Çelik, “Altı aylık bir araştırmadan sonra kronik solunum yetmezliği teşhisi konuldu. Daha sonra makineye bağlandı. Makineye bağlandıktan sonra çocuğu eve getirdik çünkü hastanede bir ömür kalamazdı. Elektrik gittiği zaman oksijen konsantrasyonu direkt devre dışı kalıyor. Oksijen tüpümüz de var ancak evde elektrik gittiği zaman, çocuğunun morardığını da gördüğünde eşim panikliyor. Jeneratörü bu panikle çalıştıramıyoruz. Bir mühendis arkadaşımız Muhammed için bir güneş enerji paneli geliştirdi. Bu arkadaş da internet üzerinden bize ulaştı. Güneş enerjili panel fikrini geliştiren kardeşimiz çok özverili bir şekilde araştırma yaptı. Bununla alakalı, sadece bizim elektrik sorunumuz ortadan kalkmayacak maddi olarak da bize desteği olacak. Elektrik faturasından da kurtulacağız. Yetkililere sesleniyorum; sizin de evladınız böyle olabilir, lütfen bize yardımcı olun” diye çağrı yaptı.

ÜRETİM BAŞLADI
Güneş enerjisi kurulumu yapan bir firma, güneş enerjisi platformu Solarbaba’da gördüğü bu çağrıya cevap vererek, Muhammed’in evine şebekeden bağımsız 4 kilovatlık (kW) bir sistem kurdu ve güneşten elektrik üretimi başladı. Adını açıklamak istemeyen bu firmanın yöneticisiyle konuştuğumuzda, sistemin gerekli elektrik ihtiyacını hiç güneş çıkmasa bile üç boyunca karşılayabileceğini aktardı ve şunları söyledi: “Güneş enerjisiyle alakalı da dikkat çekmek istediğim bir nokta var. Tabii ki tüm ülkenin elektrik ihtiyacını güneşten karşılamak imkânsız, gerekli de değil. Ama doğru noktalarda güneşin en büyük avantajı, diğer hiçbir kaynağın yapamadığını yapması, yani nerede kurarsanız orada elektrik üretmesi. Bence ülke olarak da yapmamız gereken şu: Güneşe nerelerde ihtiyaç var, ihtiyaç noktalarını belirleyip, ikincil bir kaynak olarak kullanılmasını sağlamak. Sistemi kurduktan sonra kaynağa bir bedel de ödemiyorsunuz. Bedava bir enerji kaynağı.”

merdil@hurriyet.com.tr

Etiketler: gecekondu , aile
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı