GeriEkonomi Gümüş ithalatı ve ihracatı serbest
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gümüş ithalatı ve ihracatı serbest

Türkiye'ye ithali ve ihracı serbest kıymetli madenler listesine ‘‘gümüş’’ de eklendi. Söz konusu grupta daha önce sadece altın ve platin yer alıyordu. Ayrıca, daha önce sadece işlenmemiş altın ithalini kapsayan tanım, ‘‘işlenmemiş kıymetli madenler’’ şeklinde genişletildi.

Bakanlar Kurulu'nun, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar'ın bazı maddelerinin değiştirilmesi ya da ilaveler yapılmasına ilişkin kararı, 31 Aralık tarihli Resmi Gazete'nin mükerer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karar uyarınca, Türkiye'ye ithali ve ihracı serbest kıymetli madenler listesi, her tür ve şekilde altın ve platinin yanı sıra ‘‘gümüşü’’ de kapsayacak şekilde genişletildi. Kararda, işlenmiş ve işlenmemiş gümüş ile işlenmiş ve işlenmemiş platinin tanımları da yapıldı.

İşlenmemiş gümüş ‘‘en az yüzde 99.9 saflıkta, nitelikleri Müsteşarlıkça belirlenen bar, külçe veya granül halindeki gümüşü’’, işlenmiş gümüş ‘‘yüzde 99.9'dan daha düşük saflıkta, gerek işçilik uygulanarak ziynet veya süs eşyası haline dönüştürülmüş, gerekse içine ilave madde katılarak veya katılmaksızın alım satımı yapılan gümüşü’’ ifade edecek. Karar kapsamında, ithal edilen ya da yurt içinde alım satımı yapılan kıymetli madenler için, ilave şartlar da getirildi. Kıymetli madenler, taşlar ve eşyaların yurt içinde alım ve satımı, yine serbest olacak. Ancak yurt içinde cevherden her tür ve şekilde üretilen kıymetli madenlerin alım ve satım işlemleri de, Borsa tarafından düzenlenecek yönetmeliklerle belirlenecek esaslara göre, İstanbul Altın Borsası'nda yapılacak.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle