Gümrüklerde 24 saatte 45 tutuklama

Çetin AYDIN/İSTANBUL
15.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

İstanbul’un da aralarında bulunduğu 5 ilde düzenlenen gümrüklerdeki hayali ihracat, rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınan 14’ü kamu görevlisi 60 kişiden, 9’u gümrük görevlisi 45’i, Büyükçekmece Adliyesi’nde 24 saat süren sorgunun ardından tutuklandı.

Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığı koordinesinde, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Gümrük Mestaşarlığı ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı ekiplerinin ortak yürüttüğü operasyonda, 9-10-11-12 Mayıs’ta İstanbul’da 112, Bursa, Hakkâri, İzmir, Kocaeli ve Artvin’de 8 olmak üzere 120 adrese eş zamanlı baskınlar düzenlendi. 14’ü gümrük memuru 60 kişi gözaltına alındı.  Mahkeme dün sabah saat 09.00’a kadar süren sorgudan sonra 45 kişiyi hayali ihracat, rüşvet ve yolsuzluk suçlamasıyla tutukladı.

Gümrük memurlarına gözaltı ihracatı vurdu

İSTANBUL’daki gümrük müdürlüklerinde yolsuzluk ve hayali ihracat iddiaları nedeniyle hafta başında düzenlenen operasyonda Erenköy Gümrüğü’nde görevli 7 gümrük memurunun gözaltına alınması ve yerlerine yeni görevlilerin atanmaması nedeniyle ihracat işlemleri durma noktasına geldi. Gözaltıların ardından Erenköy Gümrük Müdürlüğü’ndeki personel yetersizliğinden ihracat evraklarını zamanında tamamlayamayan yaklaşık 200 TIR şoförü ve gümrük müşavirliği çalışanı, önceki gün protesto gösterisi düzenledi. Gümrük Müdürlüğü önünde, “İhracat yapmamız engellenemez”, “Baş müdür şaşırma sabrımızı taşırma” sloganları atan grup, daha sonra Bostancı Dudulu Caddesi’ne çıkarak bir süre yolu araç trafiğine kapattı. Bir gümrük müşavirliği firmasında çalışan Çağlar Uludağ, “Eskiden 5 kişinin çalıştığı serviste 2 kişi var. Onlar da başka bölümlerden gönderilmiş. Hem işlemleri yapamıyorlar hem de soruşturmadan korktukları için evrak imzalamaktan korkuyorlar” dedi. Erenköy Gümrük Müdürü Nihat Kınık ise “Gümrük Müsteşarlığı ve Gümrükler Genel Müdürlüğü’ne gerekli yazıları yazdık. Personel atanmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı