GeriEkonomi Gümrük Birliği hayırsız damat
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gümrük Birliği hayırsız damat

Amanya'nın Wuppertal Kenti'nde düzenlenen ‘‘Gümrük Birliği Sonrası Türkiye Avrupa Birliği İlişkileri’’ konulu panelde konuşan bilimadamları, Türkiye'nin Gümrük Birliğin'den umduğunu bulamadığını belirterek, ‘‘Kızımızı verdik, ama damat hayırsız çıktı’’ dediler.

Türkiye Araştırmalar Merkezi Prof. Dr. Faruk Şen'in yönettiği panelde, ODTÜ'de Yardımcı Doç. Dr. Aylin Ege'nin, islam ülkeleri uzmanı Doç. Dr. Selim İlkin'in , İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden Doç. Dr. Sadi Uzunoğlu, İTKİB Yönetim kurulu Üyesi Tekstilci Halil Sezer, ODTÜ'den Prof. Dr. Halis Akder konuşmacı olarak katıldı. Doç. Dr. Selim İlkin, Türkiye'nin AB'ye giriş süresindeki tüm çalışmaları kamuoyundan gizlediğini ve neredeyse hiçbir konuda istediğini alamadığını bildirdi.

ODTÜ'den Prof. Halis Akder, Türk tarımının gelecekte AB açısından önemli bir ihracat pazarı olamayacağını söyledi. Akder, uygulanan yanlış tarım politikalarının ve Türkiye'deki iç talep patlamasının tarım ürünleri ihracat potansiyelini azaltığı dikkat çekerek, ‘‘65 milyon olarak kızımızı verdik ama damattan da bir hayır göremedik’’ diye konuştu.

Toplantıyı yöneten Türkiye Araştırmalar Merkezi Direktörü Faruk Şen ise Türkiye'nin büyük nufusu nedeniyle AB'ye katılması halinde Avrupa Parlamentosu'nda 81 üyeyle en büyük grubu oluşturacağını hatırlattı. Şen Avrupa'nın Türkiye'nin bu gücünden rahatsızlık duyduğunu belirtti.

Ne bekliyorduk?

İthalat kısa dönemde patlayacak, ancak tekstil ürünleri ihracatından 4 milyar dolar gelir sağlanacaktı.

Tüketim malları ucuzlayacak, ucuzlama enflasyonu düşürecekti.

Gümrük vergisinin kalkmasıyla Türkiye'nin uğrayacağı zarar Avrupa Birliği fonlarından sağlanan kaynaklarla kapatılacaktı.

Ne oldu?

İthalat patladı.Tekstil ürünlerinde beklenen ihracat patlaması olmadı.

Tüketim malları ucuzlamadı. Enflasyon yükseldi.

Türkiye Yunanistan'ın vetosu nedeniyle Avrupa Birliği'nden beklediği parasal desteği alamadı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle