GeriEkonomi Güler Sabancı'yı yakından tanıyın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güler Sabancı'yı yakından tanıyın

Güler Sabancı'yı yakından tanıyın

Güler Sabancı yaptığı işler ve projelerle birçok insana rol model oluyor.

Kadınların hem iş hayatında hem de sosyal hayatta aktif rol oynadığı günümüzde, Türkiye’nin en güçlü kadınlarından biri olan Güler Sabancı da örnek alınması gereken isimlerden! Güler Sabancı hakkında merak edilenleri sizler için derledik…

Güler Sabancı, 14 Ağustos 1955 yılında Sabancı ailesinin ikinci nesil üyeleri olan İhsan ve Yüksel Sabancı çiftinin çocuğu olarak Adana’da dünyaya gelmiştir. Ortaöğretim için TED Ankara Koleji’nde eğitim alan Güler Sabancı, sonrasında iç mimarlık okumak istemiş, ancak Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nü tercih etmiştir.

İş hayatına başlaması 1978 yılında, üniversite mezuniyetinin hemen ardından Lassa Lastik Sanayi Anonim Şirketi’ne rastlar. Kordsa Kordbezi şirketinde 14 yıl genel müdürlük yaptıktan sonra, 1997’de Sabancı Holding Lastik ve Takviye Malzemeleri Grup Başkanlığı’na seçilir. Sakıp Sabancı’nın 2004 yılında vefatından sonra da Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine gelir.

TÜSİAD yönetim kurulu üyesi

Sabancı Holding’in murahhas üyesidir. Aynı zamanda, TÜSİAD’ın yönetim kurulu üyesi, European Round Table of Industrialist’in ilk kadın üyesi olup, International Business Council, Birleşmiş Milletler Global Impact ve MIT Energy Initiative gibi önemli kurum ve kuruluşlarda görev alır.

Sabancı Holding üniversite kurma fikrini geliştirdiğinde, bu görevin sorumlusu Güler Sabancı olmuştur. 5 yıl süren bir çalışma sonrasında, 1999 yılında kurulan Sabancı Üniversitesi Güler Sabancı’nın kariyeri boyunca gerçekleştirdiği en önemli projelerden biri oldu.

Financial Times tarafından dünyanın zirvesindeki 50 iş kadını listesinde ikinci sırada yer aldı. Yine, Fortune Dergisi tarafından dünyanın en güçlü iş kadınları listesinde dördüncü sıraya yerleşti. Dünyanın en bilinen ve en saygın üniversitelerinden fahri doktora ve sorumlu lider gibi önemli unvanlara layık görüldü.

Küçükken anne ve babası ile çok vakit geçiremeyen Güler Sabancı, babaannesini örnek aldığını, her zaman gülen ve güçlü bir kadın olan babaannesinin en önemli yöneticilik dersini aldığı kişi olduğunu belirtmiştir.

Güler Sabancı için kız çocuklarının eğitimi ve kadınların iş hayatında ve sosyal hayattaki yerleri oldukça önemli. Bunun için çeşitli projelere ve destekleyici çalışmalara imza atan Güler Sabancı, bu konuda Türkiye’de ve dünyada etkili çalışmalar yürüten iş kadınları arasında en önemlilerinden biri olarak görülüyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle