Güler Sabancı’dan Lagarde’ye ‘kadın başkan’ desteği

Hürriyet Haber
27.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da konu ile ilgili, “Henüz kimi destekleyeceğime karar vermedim. Ancak bir kadının başkanlığına her zaman sıcak bakabilirim” derken, iş dünyasının kadın yöneticilerinden Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde’a destek gelmeye başladı.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Lagarde’ın IMF Başkanlığına adaylığını memnuniyetle karşıladığını belirterek, “Christine Lagarde gibi birikimli bir kadının IMF Başkanlığına adaylığını koyması kadınlar için gurur vericidir” değerlendirmesinde bulundu. Bu süreçte IMF üyesi ülkelerin hükümetlerinin tercihlerinin farklı olabileceğini ifade eden Sabancı, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ancak ben, son yıllarda bir çok kez çeşitli fırsatlarla bir araya geldiğim ve karşılıklı önemli paylaşımlarda bulunduğum, Fransa Maliye Bakanı Sayın Lagarde’ın, IMF Başkanlığı için aday olmasının, tüm dünya için, dünya kadınları için bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Umarım bu fırsat iyi değerlendirilir. Sayın Lagarde gibi birikimli ve yetkin bir kadının IMF Başkanlığına adaylığını koyması kadınlar için gurur vericidir. Eğer bu gerçekleşirse uluslararası organizasyonlarda kadınların yönetim seviyesinde söz sahibi olmaları yolunda bir şans olacaktır. Ayrıca IMF başkanlık seçimi, belki de ilk kez, liyakat göz önüne alınarak yapılacak. Bu noktada Lagarde gibi başarısı kanıtlanmış birinin, bu görevi başarıyla yerine getireceğine inanıyorum. Bugün için Christine Lagarde profilinde bir kadının IMF Başkanlığı’na gelmesi, gelişmekte olan ve öteki ülkeler tartışmasının çok ötesindedir.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı