Güler Sabancı: Arjantin yatırımımız yavaşlayacak

Hürriyet Haber
22.12.2001 - 01:54 | Son Güncelleme:

Arjantin'de en büyük Türk yatırımını, 40 milyon dolarla DuPont-Sabancı Argentine (Dusa Arjantin S.A) ünvanlı ortak şirketle Sabancı Grubu gerçekleştirdi.

‘‘Yatırımımızdan memnunuz. Üretimimiz devam ediyor, olaylardan dolayı sadece sevkiyat, nakliye biraz etkilendi’’ diyen Dusa International Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, geçen hafta bir toplantı için bulunduğu ABD‘de Arjantin’deki arkadaşlarının ‘‘Duyumlar alıyoruz, ayın 20'si civarında ciddi olaylar olacak’’ dediğini açıkladı.

Sabancı, ‘‘Arjantin'de büyümeyi, yatırım yapmayı, kapasite artırmayı düşünüyorduk. Bu olaylar bizi bu konuda biraz yavaşlatacak gibi gözüküyor’’ dedi. Arjantin'deki olayları son derece üzücü bulduğunu ifade eden Sabancı, şunları kaydetti: ‘‘Bizim şu anda oradaki 15 bin iplik ve dokuma kapasitesinin yanında 8 bin ton da bez kapasitemiz var. Orada 12 bin tonluk bir terbiye ünitesi yatırımı planlıyoruz ve altyapısını hazırladık. Hemen hemen 10-15 milyon dolarlık bir yatırım. Şu anda burada biraz sıkıntı duyuyoruz. Çünkü Arjantin borçlanmada zorlanıyor. Böyle bir tereddüt var, aşmaya çalışıyoruz ama zaten ilk başladığımız 8 bin tondan bu yana büyüdük. Yani 8 bin tondan 15 bin tona çıktık.’’

Sabancı, ‘‘Arjantin'den ayrılmayı düşünür müsünüz?’’ sorusu üzerine de, ‘‘Bizim yatırımımız uzun vadeli ve bir sanayi yatırımı. Dolayısıyla bizim öyle (hadi paramızı alıp, çıkalım) diyecek bir halimiz yok. Fabrikamızı alıp çıkamayacağımız için’’ diye konuştu.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı