GeriEkonomi Gül: Laf üretmiyoruz iş üretiyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gül: Laf üretmiyoruz iş üretiyoruz

Dışişleri Bakanı Gül son dönemde yaşanan polemiklerin dedikodu ve lüzumsuz işler olduğunu söyleyerek "Laf üretmeyeceğiz, iş üreteceğiz" dedi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Maastrich Kriterleri'ndeki ekonomik değerleri yakaladıklarını belirterek, “3 yıl içinde yüzde 25 büyüyen başka bir ülke yok. Bir taraftan ekonomik büyümeyi sağlayacak, diğer taraftan enflasyonu indireceksiniz. Bu, aslında iktisat teorilerine ters olan bir şey ama Türkiye bunu yapıyor” dedi.
Gül, Boydak Holding tarafından Kayseri 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) yaptırılan Boyteks, Merkez Çelik Boru ve Profil Tesisi, Form Sünger ve Merkez Çelik Tel-Yay-Zımba-Çivi tesislerinin açılışında, ekonomide önemli değişimler yaşandığını ve sanayide yaşanan gelişmelerin bunun bir işareti olduğunu söyledi.

Makro ekonomik dengelerin yerinde olmadığı, iktisat politikalarının doğru olmadığı bir ortamda, sanayicinin ne kadar gayret gösterirse göstersin başarısız olacağını kaydeden Gül, bundan 4-5 yıl önce de aynı azim ve aynı çalışmanın olduğunu, ancak sanayicilerin bugünkü başarıyı gösteremediğini belirtti. Gül, şöyle konuştu:

“Ayağınızın altındaki halılar çekildiği için, makro ekonomik dengeler bozulduğu için, ekonomik politikalar yanlış olduğu için, siyasi istikrar olmadığı için, hükümetin istikameti yanlış olduğu için, siz uğraşıyordunuz çabalıyordunuz hamle yapılamıyordu, çok büyük acılar çekiliyordu. Bu OSB, bu tür acılara çok şahittir. Çok şükür, o günler geride kaldı. 3 yıl içinde yüzde 25 büyüyen başka bir ülke yok. Hele hele bir taraftan ekonomik büyümeyi sağlayacak, diğer taraftan enflasyonu indireceksiniz. Bu aslında iktisat teorilerine ters olan bir şey ama Türkiye bunu yapıyor.”

“BÜYÜME DEVAM EDECEK...”

Büyümenin 4'üncü yıl devam edeceğini, 5'inci yıl yüzde 5 gerçekleşeceğini ifade eden Gül, “Maastrich Kriterleri denen ekonomik kriterleri şu anda yakalamış durumdayız” dedi. Göreve geldiklerinde topladıkları vergilerin tamamını faizlere ödediklerini ama yetiştiremediklerini, ancak bugün gelinen noktada faizlerin yüzde 13'lere düştüğünü ifade eden Gül, sözlerine şöyle devam etti:

“Unutmadan, işadamlarının arasındayken bir şey daha söyleyeyim. İlk defa faizlerden, ranttan vergi alınıyor. Hep şikayet etmez miydiniz? Çiftçiden, işçiden, işverenden, şirketlerden vergi alınıyor, niçin faizlerden, hazine bonolarından, yani ranttan vergi alınmıyor diye sormaz mıydınız? İlk defa, 2006 yılının Ocak ayında başladı. Yüzde 15 vergi alıyoruz.”

“YAPILANLAR EKRANLARA VE GAZETE MANŞETLERİNE YANSIMIYOR...”

Gül, hükümetin bu tür çalışmalarının, birçok kişinin hayal edip de yapamadığı büyük işler ve büyük başarılar olduğunu vurguladı. Yapılanların konuşulmadığından, televizyon ekranlarına ve gazete manşetlerine yansımadığından yakınan Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hep dedikodular, hep lüzumsuz işler... Hiç kimsenin karnını doyurmayacak meselelerle bu işler gölgelenip, heyecanlar silinmek isteniyor. Ama, biz hükümet olarak bu oyunların hiçbirine düşmeyeceğiz. Bizim bir tabirimiz var, 'yakınma, yekin' derler. 'Konuşma, boş şeylerle uğraşma' derler. Biz hükümet olarak bu prensibi ilke edinmişiz. Biz, bu istikamette laf üretmeyeceğiz, iş üreteceğiz.”

Gül, ekonomiye yeni tesisler kazandıran Boydak ailesini tebrik ederek, yatırımların hayırlı olması dileğinde bulundu.
Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak da Boyteks A.Ş., Merkez Çelik Boru ve Profil Tesisi, Form Sünger ve Merkez Çelik Tel-Yay- Zımba-Çivi tesislerini, ülke ekonomisine kazandırdıkları için mutlu olduklarını söyledi.

80 milyon doların üzerinde harcama gerçekleştirdikleri yeni tesislerde toplam 1350 kişiyi istihdam ettiklerini, 1200 kişiye de yeni iş kapısı sağladıklarını vurgulayan Boydak, “Ülkemizin çeşitli bölgelerinde sürdürdüğümüz yatırımlarımız ile amacımız, uluslararası rekabette önemli bir yer kazanmak ve üretim sahalarımızda dünya çapında rekabet edebilir ölçek büyüklüğüne ulaşmaktır” dedi.

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mustafa Boydak ise Kayseri sanayicisinin devlet yardımı almadan, kendi öz kaynaklarıyla zoru başardığını ve ülke ekonomisine katkı sağladığını kaydetti. Boydak, hükümetin sanayicilere gösterdiği ilginin artmasını ve uygulamaların adil olmasını istedi. Konuşmaların ardından 4 tesisin açılışı sembolik kurdele kesimi ile yapıldı. Gül, beraberindekilerle birlikte tesislerde incelemelerde bulunup, Boydak ailesinden tesisler hakkında bilgi aldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle