GeriEkonomi Gül imzayı atacak, 10 bin Filistinli işe kavuşacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gül imzayı atacak, 10 bin Filistinli işe kavuşacak

Gül imzayı atacak, 10 bin Filistinli işe kavuşacak
refid:3731494 ilişkili resim dosyası

İsrail’in bir süre önce boşalttığı Gazze’de TOBB’un liderliğinde kurulacak olan Erez Sanayi Bölgesi, Türk tekstili için ikinci üs haline gelecek. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün önümüzdeki perşembe atacağı imza ile hayata geçecek olan proje, 10 bin Filistinliye iş kapısı açacak.

TÜRKİYE, Filistin’in ekonomik anlamda çehresini değiştirecek tarihi bir gelişmeye taraf ülke olarak imza atacak. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün, güvenlikle ilgili bir sorun olmaması halinde, önümüzdeki perşembe günü, Filistin Dışişleri Bakanı Nasır El Kidva ve İsrailli meslektaşı Silvan Şalom ile birlikte, İsrail’in bir süre önce boşalttığı Gazze’deki Erez Sanayi Bölgesi’nin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) liderliğinde canlandırılması amacıyla üzerinde mutabakat sağlanan belgeleri imzalaması bekleniyor.

İKİ AYRI İMZA: Türkiye ile İsrail arasında Kudüs’te, Türkiye ile Filistin arasında da Ramallah’da imzalanacak iki ayrı belgeyle, bölgede 10 bin Filistinliye istihdam sağlanması öngörülüyor. İsrail ve Filistinli yetkililerin, adı "Filistin Sanayii Bölgesi" olarak değiştirilen bölgeye ilişkin aynı belgeye imza atmak istememeleri nedeniyle, Türkiye’nin her ikisine de iştirak ettiği bir formül bulunduğu öğrenildi.

GÜVENLİĞİ DE TÜRKİYE’DEN: Teknik içerikli belgeler, bölgenin güvenliğinin sağlanmasını da içeriyor. İsrail ve Filistin arasındaki güvensizlik nedeniyle bölge güvenliğinin özel bir Türk güvenlik şirketi tarafından sağlanabileceği belirtildi. Dışişleri yetkilileri "Süpermarketlerin bile kendi özel güvenliklerinin olduğu bu ülkelerde, sanayi bölgesi için de güvenliğin olması son derece normal. Güvenlikle ilgili gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz" değerlendirmesinde bulundular.

TEKSTİL İÇİN YENİ ÜS: Filistin Sanayi Bölgesi’nin, Türkiye’nin yeni tekstil üssü olmaya aday bir bölge olduğu belirtildi. Hukuki zeminin sağlanmasıyla birlikte çok sayıda Türk tekstil firmasının bölgeye gitmesi bekleniyor. Türk yatırımları için Filistin Yatırım Teşvik İdaresi’nin devreye gireceği bildirildi. Üç ülke ticaret odaları yetkilileri arasında yapılacak görüşmelerde, bölgenin ekonomik olarak canlanmasını sağlamak için yapılacak üretimin dünya pazarlarına kolayca taşınması da ele alınacak. Gazze Havalimanı’nın yeniden işler hale getirilmesi için İsrail’in onayı beklenirken, Türkiye, havaalanının yeniden işletilmesine talip olduğunu bildirmişti. Türkiye ayrıca Gazze’ye bir liman inşaa etmeyi de gündeminde bulunduruyor.

470 DÖNÜMLÜK BÖLGE: Filistin Sanayi Bölgesi, 470 dönüm üzerine kurulu bir alan. Bölgede, yarısı İsrailli, diğer yarısı da Filistinli olmak üzere 201 işletme bulunuyordu. 2004’e kadar 4 bin 700 işçinin çalıştığı bölgede, bu rakam geçen yıl itibariyle 400’e kadar indi. Güvenlik sorunu nedeniyle birçok küçük ölçekli işletme kapanmak zorunda kaldı. Bölgede 250 yeni işyerinin kurulması ve yaklaşık 10 bin Filistinliye iş imkanı sağlanması planlanıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle