GeriEkonomi Gül:Endonezya uzak demeyin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gül:Endonezya uzak demeyin

Gül:Endonezya uzak demeyin
refid:15184537 ilişkili resim dosyası

TÜRKİYE-Endonezya Ticaret ve Yatırım Forumu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Endonezya arasındaki harcama kapasitesinin 1,8 trilyon dolar olduğunu belirterek, “Bu büyük potansiyeli değerlendirmek siz işadamlarına kalıyor. Sakın ‘mesafe uzak’ demeyin. Amerika ile mesafeye bakın, Çin’le, Japonya ile olan mesafeye bakın. Endonezya daha uzak değil. Önemli olan kalplerde mesafe olmasın” dedi.

Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu‘nun (TUSKON) Conrad Oteli’nde düzenlediği Türkiye-Endonezya Ticaret ve Yatırım Forumuna Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono ile Türk ve Endonezyalı işadamları katıldı. Forumda konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Endonezya’nın kendisi için çok önemli ve büyük bir ülke olduğunu belirterek şunları söyledi:

ENDONEZYA’YA BANKACI OLARAK GİTTİM

“Türkiye’ye çok önem veriyorlar. Böyle iki büyük ülkenin buluşmasına şahit oluyoruz. İki ülke arasında yeni bir sayfanın açıldığını ilişkilerin çok daha farklı olacağını söyleyebilirim. Tarihten gelen bir dostluk vardır. Osmanlı zamanında kurulan dostluklar en güçlü şekilde devam etmektedir. 80’li yıllarda Endonezya’ya bankacı olarak gittim. Daha sonra da siyasi hayatımda gidip gelmiştim. Gerçekten büyük bir ülke. Türkiye’yi kalpten seven bir ülke. Bu büyük potansiyeli mutlaka harekete geçirmek gerekir. 8 tane anlaşma imzaladık. Biz siz işadamları için yolları açıyoruz. Üstünde sizler yürüyün ve hızlı gidin. Siyasi alanda mükemmel ilişkilerimiz var ama ekonomik ilişkiler potansiyelin çok gerisinde. 1.8 trilyon dolar iki ülkenin harcama kapasitesi. Bu büyük bir potansiyel var. Bunu değerlendirmek size kalıyor. Sakın mesafe uzak demeyin. Amerika ile mesafeye bakın, Çin’le, Japonya ile olan mesafeye bakın. Endonezya daha uzak değil. Önemli olan kalplerde mesafe olmasın.”

ENDONEZYA BASAMAĞI ÇOK DAHA YÜKSEĞE ÇIKARACAK

Endonezya’nın tabi kaynaklarının çok fazla bir ülke olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Kalplerimizde büyük bir sevgi var. Büyük bir muhabbet var. Allah kaynakları Endonezya’ya vermiş. Çok dinamik nüfusu olan bir ülke. Çok köklü reformlar yapan bir ülke. Demokrasi tüm kurallarıyla geçerli. Ve istikrarlı. Demokrasi ve istikrarın bir arada olması çok önemli. G-20 içerisinde. 10 sene içerisinde, basamağını çok daha yükseğe çıkaracak. Türkiye de aynı şekilde. Biz Kuzey Batı Asya’dayız. Biz Avrupa ve Asya’yı birleştiriyoruz. Siz de Asya ile Avustralya’yı birleştiriyorsunuz” dedi.

ENGELLERİ KALDIRMAYA BAŞLADIK

Türkiye’nin inşaat alanındaki başarılarından bahseden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül şunları da söyledi:

“Çin’den sonra ikinci sırada Türk firmaları gelmektedir. Bütün alt yapı yatırımlarını başarıyla gerçekleştirmiştir. Sanayi alanında Türkiye köklü hamleler yapmış, en büyük ihracatımızı AB’ye gerçekleştirmektedir. Ticaret hacmimize baktığımızda 1,7 milyar dolara ulaştı. Hızlı bir yükseliş içerisinde. Yüzde 40 artış görüyoruz. Bunu en kısa zamanda 10 milyar dolara çıkarmamız gerekiyor. Bu mümkündür. Savunma sanayi konusunda yapabileceğimiz çok şeyler var. Gemicilik alanında, otomobil imalatında yapılacak çok şey var. Uzun süre ekonomik ilişkilerimiz, durağandı. Yeni bir ivme veriyoruz. Turizm başka bir alandır. Dünyanın en güzel bölgeleri, denizi, adaları ordadır. THY tekrar direkt uçuşlara başlamıştır. Sefer sayısında artışlar görüyoruz. Eğitim alanındaki işbirliğimize çok önem veriyoruz. Üniversiteler arasındaki işbirliğine çok önem veriyoruz. Bugün üniversiteler arasında işbirliği anlaşması imzalanacak. Vizeleri kaldırma çalışmalarına başladık. Ortak sınırımız olmasa bile bu engelleri kaldırma anlamına gelmektedir.”

SELAMÜNALEYKÜM DİYE BAŞLADI

Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono, konuşmasına ’Selamünaleyküm’ diyerek başladı. Endonezya’nın Türkiye’de bu kadar dostu olduğunu bilmediğini ifade eden Yudhoyono, şunları söyledi:

“Bugün dünya kupasında futbol maçı oynanmamasıyla alakalı olabilir. Türkiye’de bulunduğum 3 gün içinde, beni gerçekten evimde hissettirdiniz. Eşim ve ben çok etkilendim. İnanılmaz bir tarihiniz var. Benim buraya gerçekleştirdiğim ziyaret iki ülke ilişkilerini geliştirmeli, her zamankinden yakın ilişki tesis edilmeli. İki ülke de yükselmekte olan pazarlar. Kendi bölgemizde güç oluşturuyoruz. İki ülke de G-20 üyesi. İslam konferansı aktif üyesiyiz. Birçok konuyu yakından takip ediyoruz. Türkiye Endonezya’nın Ortadoğu’ya Avrupa’ya açılan kapısı olabilir. Biz de sizin için bir köprü olabiliriz. Stratejik açıdan bakarsak, ekonomik yakınlaşmamızı gerektiren birçok sebep var. İki ülkenin toplam nüfusu 310 milyonu buluyor. Bu çok önemli bir pazar anlamına gelişiyor. Orta sınıfın satın alma gücünün arttığı bir döneme girdik. İki ülkede de nüfus 29 yaşın altında. Çin ve Hindistan’ın ardından 3 büyüme hızını yakaladık”

14 TÜRK ŞİRKETİ 100 MİLYON DOLARLIK YATIRIM YAPACAK

Deniz, tarım, petrol gibi kaynakları ile ekonomilerinin hızla büyümekte olduğunu belirten Yudhoyono, “Türk ekonomisine baktığımızda güçlü sanayisi olan turizm ve tarımda önde olan bir ülke. 14 Türk şirketinin toplam 100 milyon dolarlık yatırım yapacağını biliyorum. Bu rakam değişecek. Endonezya ekonomisinin büyümekte olduğunu gösteriyor bütün araştırmalar. Büyük alt yapı talebi var,. Daha fazla alt yapıya ihtiyacımız var. Limanlara, karayollarına, tren yollarına ihtiyacımız var. Türkiye’de deneyimli müteahhit firmaları var. Tüm bu firmaları yatırıma çağırıyorum. Endonezya ileriye giden bir ülkedir. Tsunami faciasını yaşadığımızda Türk yardım ekipleri hızla Endonezya’ya ulaştılar. Hayat kurtardılar. Bu çok insani bağın olduğunu gösteriyor. Çok sayıda Türk okulu var Endonezya’da . Bu okullarda çıkan öğrenciler bilim olimpiyatlarında son derece başarılı oluyorlar. Birçok Endonezyalı Batı Avrupa’da Türk merkezlerinde eğitim alıyorlar” diye konuştu.

7 İKİLİ İŞ ANLAŞMASI İMZALANDI

Forumda iki ülke devlet başkanlarının konuşmasının ardından Türkiye ve Endonezya Firmaları arasında havalimanı inşaatı, buğday unu, multimedya, enerji, sanayi, ticaret ve jeotermal olmak üzere 7 ikili iş anlaşması imzalandı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle