GeriEkonomi Guidant, 1.3 milyar fazlayı tepti 24.2 milyar dolara J&J’nin oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Guidant, 1.3 milyar fazlayı tepti 24.2 milyar dolara J&J’nin oluyor

Guidant, 1.3 milyar fazlayı tepti 24.2 milyar dolara J&J’nin oluyor
refid:3787297 ilişkili resim dosyası

Dünyanın önde gelen kalp cihazı üreticisi Guidant şirketini satın almak için iki grup arasında geçen kıyasıya yarışın galibi, verdiği fiyat düşük olmasına rağmen Johnson&Johnson oldu. Kalp hastalıkları için ürettiği cihazlarla bilinen Guidant, dünyanın önde gelen tıbbi cihazlar ve sağlık gereçleri üreticisi Johnson&Johnson’ın (J&J) 24.2 milyar dolarlık satın alma teklifini kabul etti.

J&J’in rakibi Boston Scientific (BS), aynı hisseler için 25.5 milyar dolar önermişti.

HİSSE BAŞINA 71 DOLAR: İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times (FT) ve Amerikan Wall Street Journal’de (WSJ) yer alan haberlere göre, J&J, Guidant şirketi için önce 21.5 milyar dolar önerdi. Boston Scientific şirketinin Guidant’a 25 milyar dolar vermesi üzerine, J&J teklifini önce 23.2 milyar dolara, son olarak da 24.2 milyar dolara yükseltti. J&J’nin 24.2 milyar dolarlık, bu ’son ve kesin önerisinin’ Guidant yönetim kurulu tarafından da kabul edildiği belirtildi. Anlaşmaya göre J&J, her bir Guidant hissesi için 71 dolar ödeyecek, anlaşma 31 Ocak 2006’da yapılacak Guidant Genel Kurulu’nda onaylandıktan sonra kesinlik kazanacak.

CEO’LAR MUTLU: Guidant CEO’su James Cornelius, "Bu anlaşma hisse senedi sahiplerine önemli bir mali değer ve güven sağlıyor. J&J ile yaptığımız anlaşma neticesinde, şu anda kardiyoloji alanında var olan işimizi geliştirmek ve icatlar yapmak için yeni kaynaklara ulaşacağız" dedi. J&J Başkan ve CEO’su William C. Weldon ise, iki şirketin geçtiğimiz yıl boyunca yaptıkları birleşme planının, bu yıl başında başarıyla gerçekleştirildiğini söyledi. Weldon, dünyanın en modern kalp cihazlarının geliştirilmesi ve üretimine hazır olduklarını, Guidant ile birlikte kurulacak yeni şirketin kalp hastalıkları alanına anlamlı teknolojik çözümler sunacağını dile getirdi.

J&J LİDER OLMAK İSTİYOR: J&J yıllık hacmi 9 milyar doları bulan stent türü kalp cihazları pazarında lider olmak için geçtiğimiz yılın başından beri Guidant’ı satın almak istiyordu. Aynı alanda öne geçmeyi amaçlayan Boston Scienctific (BS) şirketi de, Guidant’ı almak için J&J ile rekabet ediyordu. Başlangıçta J&J’nin 21.5 milyar dolar olan teklifine karşılık BS 25 milyar dolarlık bir öneri yapmış, BS’nin fiyat baskısı nedeniyle J&J teklifini birkaç kez yükseltmek zorunda kalmıştı.

47.3 milyar dolarlık J&J 57 ülkede faaliyette

TÜRKİYE’de bebe yağı ve şampuanlarının yanısıra bazı sağlık ürünleri ile bilinen dünyanın önde gelen sağlık gereçleri, tıbbi cihazlar ve ilaç üreticisi Johnson&Johnson (J&J), 57 ülkede faaliyet gösteriyor. J&J’de 115 bin kişi çalışıyor ve 2004 yılı verilerine göre, şirketin cirosu yaklaşık 47.3 milyar dolar.

Guidant’ın yıllık cirosu 3.2 milyar dolar

JOHNSON&JOHNSON’un 24.2 milyar dolarlık teklifini kabul eden Guidant, 2004 yılında 3.2 milyar dolarlık ciroya sahipti. Guidant’ın kalp cihazları pazarında, yüzde 30’luk payı bulunuyor. Yaklaşık 10 yıldır faaliyette olan Guidant’ta 12 bin kişi çalışıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle