GeriEkonomi GSS borç sorgulaması nasıl yapılır? GSS nedir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

GSS borç sorgulaması nasıl yapılır? GSS nedir?

GSS borç sorgulaması nasıl yapılır? GSS nedir?

GSS borcuna af bekleyen vatandaşların beklediği haber geldi. Yaklaşık 5 milyon vatandaşın prim borçları 1 Nisan'dan itibaren yeniden hesaplanacak. Gecikme cezaları ve faizler silinecek. Peki, binlerce vatandaşı ilgilendiren GSS nedir? GSS borç sorgulaması nasıl yapılır?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçlarında yeni dönem için düğmeye basıldı. Yaklaşık 5 milyon vatandaşın aylık ödemeleri 53.32 lira olarak güncellenip borçları düşürülecek. Gecikme cezaları ve faizler silinecek. Bütün bunlar düşüldükten sonra borç kalırsa geçmiş GSS borcunun temizlenmesi için 12 aylık süre tanınacak. Vatandaşlar verilen süre içerisinde isterse peşin isterse de taksitle ödeme yapabilecek. Peki, Genel Sağlık Sigortası - GSS nedir?  GSS borç sorgulaması nasıl yapılıyor? 1 Nisan’da başlayacak yeni düzenleme kimleri kapsıyor? İşte, Genel Sağlık Sigortası hakkında merak edilenler!

YENİ DÜZENLEME KİMLERİ KAPSIYOR?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bağlı, bir işyerinde çalışanlar ile emekliler ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler, Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden zaten yararlanıyor. Bu kişiler için herhangi bir değişiklik olmayacak. 1 Nisan’da başlayacak yeni düzenleme ise çalışmayan ve sosyal güvencesi olmayanları ilgilendiriyor.  

GSS BORCU SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

e-Devlet kapısı ile vatandaşlar sunulan hizmetler ile işlemlerini kısa sürede halledebilmektedirler. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından e-Devlet sistemi üzerinden sunulan hizmetlerden biri de ‘Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama’ hizmetidir. GSS tescil ve prim borcu sorgulama işlemini yapmak isteyen vatandaşların e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapması ve https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu web sitesine giriş yapması gerekmektedir. Sonrasında karşınıza gelecek ekranda prim borcunuzu ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

GSS PRİM BORCU ÖDEME

e-Devlet kapısı üzerinden sorgulanan GSS prim borcu yine e-Devlet üzerinden online olarak ödenebilmektedir. GSS prim borcunuzu sorguladığınız ekranın altında ‘Kredi Kartı İle Ödem Yap’ kısmına tıkladığınızda SGK borç sorgulama ekranı üzerinden kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Ödeme yapacağınız kısma ödemek istediğiniz tutarı yazdığınızda kredi kartınızdan sizin istediğiniz tutar çekilecekti

GSS NEDİR?

- GSS(Genel Sağlık Sigortası) sistemi, hükümet tarafından 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle başlatıldı. GSS herhangi bir sağlık güvencesi olmayan vatandaşların ve ailesinin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için düzenlenen bir sistemdir.

- GSS olarak bildiğiniz Genel Sağlık Sigortasında borç sorgulama ekranına internet üzerinden ulaşıp borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Borcunuzu internetten üzerinden online olarak kredi kartınızla ödeyebilirsiniz.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle