GeriEkonomi GSM operatörleri abonelerine telefon yerine bilgisayar versin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

GSM operatörleri abonelerine telefon yerine bilgisayar versin

GSM operatörleri abonelerine telefon yerine bilgisayar versin
refid:10075503 ilişkili resim dosyası

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, cep telefonu operatörlerine, internet sağlayıcı şirketlere seslenerek, abonelerine cep telefonu yerine bilgisayar vermeleri tavsiyesine bulunarak, "Abone yaptığınız her vatandaşa cep telefonu yerine, parasız bilgisayar vereceksiniz. Çünkü vadandaş sizin verdiğiniz bilgisayarın üzerine dantel örtü serip süs olarak tutmayacak. Vatandaş bilgisayarı alınca fişe takacak, çalışınca da numara dönecek. Kampanya yapalım vatandaşa bilgisayar verelim ki herkes kazansın" dedi.

CeBIT Bilişim çerçevesinde düzenlenen Türkiye’yi Bilişim Zirvesi 08’ kapsamında yapılan ’Telekom’da Gelecek Konferansı’nda konuşan Yıldırım, bu sayede Türkiye’nin bilgiye dayalı bir ilerleme kaydedeceğini belirten Yıldırım, "Tam üyesi olma yolunda ilerlediğimiz AB’nin kriterlerini karşılamış olacağız" diye konuştu. Türkiye’de internet kullanıcı sayısının hızla arttığına da değinen Yıldırım, "2002’de sadece 4 milyon kullanıcı vardı. İnternet kullanıcı sayısı her yıl yüzde 25 artıyor. Hane bazında yüzde 33’e ulaştı. Yani Türkiye’de her üç evden birinden internet kullanılıyor. Oysa beş yıl önce 25 evden birindi internet vardı. Altı ay sonra her evde bir internet olacak" açıklamasında bulundu.

İçerik geliştirilmeli

Sektörü geliştirmek için firmaların içerik konusunda çalışmalar yapması gerektiğini belirten Yıldırım, "İçerik gelişirse sektör de gelişir. Kimsenin kimsede gözü olmaz. Komşunun ne kazandığıyla ilgileneceğinize, kendiniz ne yapabilirsiniz ona bakın" diye konuştu. Son birkaç yıldır Türkiye’nin kalkınma hızının yüzde 6 civarında olduğunu belirten Bakan Yıldırım, bilişim sektörününse yıllık yüzde 20’lik büyümeyle Türkiye ortalamasının dört kat üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiğini anlattı. Bilgisayar kullanımının ve bilgisayar okuryazarlığının artırılması gerektiğini belirten Yıldırım, şunları söyledi:"Türkiye’de 9 milyon bilgisayar var. Bilgisayar okuryazarlığı oranı yüzde 45’ler civarında. Bu rakamlara bakarak 2013 yılında bilgi toplumu seviyesine rahatlıkla çıkabileceğimiz görülüyor. Bilgisayar okuryazarlığının artırılması için okullardaki bilgisayar altyapısının güçlendirilmesi gerekir."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle