GeriEkonomi GSM lisansında taban fiyat 650 milyon dolar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

GSM lisansında taban fiyat 650 milyon dolar

Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, yeni GSM lisansları için 3 Mart'ta çıkılacak olan ihalede, taban fiyatın 650 milyon dolar olduğunu açıkladı. Öksüz, nisan ayı sonunda yeni operatörlerle sözleşmelerin yapılmış olacağını belirtti.

GSM ihalesinin mart başında yapılacağını söyleyen Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, lisansların 650 milyon dolar muhammen bedel üzerinden ihaleye çıkarılacağını açıkladı. Hükümet, daha önce Turkcell ve Telsim'e GSM lisanslarını 500'er milyon dolara satmıştı.

IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli ile yaptığı görüşmenin ardından bir açıklama yapan Enis Öksüz, açacakları ihalede kapalı zarf usulüyle teklif alacaklarını ve en yüksek bedeli veren firmanın ilk GSM lisansını alacağını söyledi. Öksüz, ikinci GSM lisans devri için de birinci ihaleye katılan firmaların davet edileceğini ve bu firmaların birinci GSM lisansı ihalesinde belirlenen tutar ya da onun üzerinde teklif vereceklerini kaydetti.

Öksüz, Türk Telekomunikasyon A.Ş.'ye verilecek üçüncü GSM lisansı için de, birinci GSM lisansı için belirlenen en yüksek fiyatın Türk Telekom tarafından Hazine'ye ödeneceğini bildirdi. Öksüz, 1800 megahertz için verilecek cep telefonu lisanslarına ilişkin ihalede bu yöntemin uygulanmasının 2886 sayılı ihale kanununa dayandırıldığını da belirtti.

IMF heyeti ile yaptıkları görüşmede, hem GSM hem de Telekom hisselerinin satışına ilişkin olarak belirledikleri takvimin heyet tarafından tasdik gördüğünü belirten Öksüz, ‘‘Nisan ayı sonunda cep telefonlarıyla ilgili ihalenin bitirilmiş olması lazım. Bizim takvimimize göre, nisan sonunda sözleşmelerin yapılması safhasına geleceğiz’’ dedi.

TATLI REKABET

Toplam 5 GSM operatörünün devreye gireceğini belirten Enis Öksüz, ‘‘Tatlı ve güzel bir rekabet ortamı doğacak’’ dedi. Öksüz, iki GSM lisansından toplam 1 milyar dolar gelir öngörüldüğünü ancak 650 milyon dolar muammen bedelden ihaleye çıkılacağı için toplam gelirin bu rakamın özerinde olacağını söyledi.

GSM ihalesiyle ilgili ilanın 1 Mart 2000 tarihinde verilmesi bekleniyor. Şu anda şartnamenin Rekabet Kurulu onayında olduğu ve 29 Şubat'ta bu onayın alınarak hemen ardından şartnamenin Resmi Gazete'de yayımlanması öngörülüyor.

Yeni verilecek GSM lisanslarıyla ilgili sözleşmeler Danıştay'ın onayından geçtikten sonra süreç tamamlanmış olacak. Yeni 1800'luk GSM lisanslarını devir alacak olan Telekom ve iki özel sektör şirketi eş zamanlı olarak çalışmaya başlayacaklar. Böylece toplam 5 GSM operatörünün devreye girmesi sağlanacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle