GeriEkonomi GSM 1800 sözleşmesi Danıştay'a gönderildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

GSM 1800 sözleşmesi Danıştay'a gönderildi

İŞ Bankası ve Telekom İtalia konsorsiyumu tarafından alınan GSM 1800 sözleşmesinde imza için son aşamaya gelindi. Rekabet Kurulu onayından sonra Ulaştırma Bakanlığı, sözleşmeyi Danıştay'a gönderdi.

ULAŞTIRMA Bakanlığı, Rekabet Kurulu'nun onayından geçen GSM 1800 lisans devir taslak sözleşmesini zaman yitirmeden Danıştay'a gönderdi.

Ulaştırma Bakanlığı, Rekabet Kurulu'ndan vize alan İş Bankası-Telekom Italia ile parafe ettiği GSM 1800 taslak sözleşmesini Danıştay'a gönderdi. Danıştay, yasa uyarınca 60 gün içinde sözleşmeyle ilgili görüş bildirmek zorunda. Bakanlığı'n, bir an önce taslak sözleşmeyle igili görüşünü bildirmesi için Danıştay nezdinde girişimde bulunacağı kaydediliyor. İmtiyaz sözleşmelerinin devrinde prosedür gereği son onay merci olan Danıştay'ın, görüşünün bağlayıcı olmadığı; ancak öngördüğü değişikliklerin sözleşmeye konulabileceği belirtiliyor.

Danıştay'ın da onayının alınmasının ardından nihai sözleşme imzalanacak. İş Bankası-Telekom Italia ortak girişim grubu, 2 milyar 525 milyon dolarlık ihale bedelinin 500 milyon doları sözleşmenin imzalandığı tarihte yatırmak zorunda. Kalan 2 milyar 525 milyon dolarlık bölüm ise 3 ay içinde Hazine'nin kasasında olacak. Girişim grubu, ihale bedeli üzerinden hesaplanan 429 milyon 250 bin dolarlık KDV tutarı ise sözleşmenin imzalandığı tarihi izleyen ayın 20'sine kadar Maliye Bakanlığı'na yatırılacak.

Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, daha önce yaptığı açıklamada, tüm prosedürün tamamlanarak ihale bedelinin bu ay sonunda ya da en geç Eylül ayının ortasında Hazine'nin kasasına gireceğini belirtmişti.

Türkiye'nin ilk GSM 1800 şebekesini kurmakla görevlendirilen Siemens ve Ericsson firmaları, çalışmalarına başladılar. Türkiye'yi bölge bölge paylaşarak, alt yapı çalışmalarını yürüten firmaların, büyük kentlerde aralık ayında abonelere 'alo' dedirtecekleri belirtiliyor.

Almanya ‘cep’ten 99 milyar mark kazandı

ALMANYA'da üçüncü kuşak mobil telekomünikasyon lisansı için açılan ihale tamamlandı. İki haftadır süren ihale gelen rekor tekliflerle sonuçlandı. Toplam 12 hat için ihaleye katılan altı telekomünikasyon şirketi, 98.81 milyar mark (yaklaşık 46.15 milyar dolar) ödemeyi teklif etti. İhaleye katılan Deutsche Telekom AG, Vodafone Group Plc, Royal KPN NV'nin iştiraki E-Plus, Viag Interkom, France Telecom'un desteklediği MobilCom ve Telefonica ile Sonera'dan oluşan 3G konsorsiyumu ikişer hat alırken, şirketler hat başına ortalama 7.6 milyar dolar ödemeyi taahhüt ettiler.

Alman hükümeti, gerçekleştirdiği UMTS lisans ihalesinden 60 milyar mark gelir beklerken, bu rakamın üzerinde sağlanan gelir, iki Almanya'nın 1990 yılında birleşmesinden bu yana açık veren bütçenin açığını kapatmakta kullanılacak. Ayrıca sağlanan gelir, eğitim ve sosyal hizmetler alanında yatırım yapılması için de kullanılacak. Almanya, Avrupa mobil telekomünikasyon sektöründe 2005 yılına kadar 37 milyar dolarlık gelirle en büyük pazar konumunda yükselecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle