GeriEkonomi Göztepe’yi 2007’de TMSF’den aldı, şampiyonluk değerini 5 milyon liraya yükseltti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Göztepe’yi 2007’de TMSF’den aldı, şampiyonluk değerini 5 milyon liraya yükseltti

Göztepe’yi 2007’de TMSF’den aldı, şampiyonluk değerini 5 milyon liraya yükseltti
refid:17734641 ilişkili resim dosyası

Yaklaşık 4 yılda Süper Amatör Lig’den Bank Asya’ya geri dönen Göztepe Spor Kulübü, şampiyonlukla beraber 5 milyon liralık futbolcu değerine ulaştı. 2007 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF) 1.3 milyon liraya kulübü devraldıklarını hatırlatan Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş, “Hedefimiz Süper Lig’e çıkıp Avrupa Kupaları’na katılmak” dedi.

AĞUSTOS 2007’de borçları nedeniyle transfer yasağı konan, tüm mallarına haciz gelen, elektrik ve suyu kesilen Göztepe Spor Kulübü’nü Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF) devralan Altınbaş Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş, “Bank Asya 1. Ligi’ne geri döndük. Sırada Süper Lig var. En büyük hedefimiz ise Türkiye’yi Avrupa Kupaları’nda temsil etmek” dedi.

1.3 milyon liraya aldı

Yaklaşık 4 yıl önce kulübü TMSF’den 1.3 milyon liraya aldıklarını hatırlatan İmam Altınbaş, başarı öyküsünü şöyle anlattı: “Kulübü alırken yeni projeler geliştirdik. Bu projeleri de bir bir gerçekleştirdik. Kulübün yapısını bir şirket modeli gibi yeniden tasarladık. Gelir-gider dengesini ve futbol altyapısına önem verdik. Kulübün yöneticilerini profesyonel isimlere teslim ettik. Türkiye’nin en köklü kulüplerinden birisi olan Göztepe Spor Kulübü’nü Amatör Lig’den alıp Bank Asya 1. Ligi’ne kadar çıkarttık. Şimdi önümüzde 1 yıl var. Bu süreyi en iyi şekilde değerlendirip gelecek sezon Süper Lig’de mücadele etmeyi hedefliyoruz.”

Kalıcı gelir önemli

Göztepe’nin 2012 yılında Süper Lig’e çıkacağını vurgulayan İmam Altınbaş, “Biz bu hedefleri koyarken herkese hayal gibi geliyordu. Ancak bugün ne kadar doğru işler yaptığımızı görüyoruz. Kulübü aldığımız günden beri 10 milyon dolardan fazla yatırım yaptık. Kalıcı gelir için bir çok projeyi devreye soktuk. Kulübün gelir-gider dengesi hala istediğimiz seviyede değil. Ancak bu yıl bunu da başaracağız. Bugün lisanslı taraftar ürünü satışı yapan 3 tane mağazamız bulunuyor. Buradaki rakamlar da hızla artıyor” diye konuştu.

Takımın değeri artıyor

Göztepe Spor Kulübü, Alman transfermarkt.com adlı sitede değeri 5 milyon lirayı aşan futbol takımına ulaştı. 2007 yılında kulübün borçları nedeniyle transfer yasağı bulunuyordu. Bugün 20’den fazla futbolcuyu kadrosunda barındıran Göztepe Spor Kulübü’nün en değerli oyuncusu ise 25 yaşındaki Bayram Çetin oldu. Çetin’in değeri 788 bin TL’yi geçiyor. A Takım kadrosundaki futbolcuların yaş aralığı ise 18-38 arasında olduğu görülüyor. Kulübün futbolcu değeri ise her sezon artıyor.

Finalde 240 bin lira hasılat elde etti

SPOR Toto 2. Lig Beyaz Grup’ta Göztepe, Çankırı Belediyespor’u 2-0 yenerek sezonun bitmesine bir hafta kala şampiyonluğunu ilan ettiği maçta hasılat rekoru kırdı. İzmir Atatürk Stadı’nda 30 bin seyircinin izlediği maçta 240 bin liraya yakın hasılat elde edildi. Bu rakam Süper Lig’de mücadele eden bir çok takımın elde ettiği maç başı geliri de geçiyor. Süper Lig’de bilet fiyatları 1 liradan başlıyor.

Amatör kümeye kadar düştü

2003 yılında başlayan çöküşle, her sezon bir alt lige inen Göztepe Spor Kulübü sonunda 2006-2007 sezonunu yaşadığı Üçüncü Lig’de de başarılı olamayıp tarihinde ilk kez amatör kümeye düştü.
Borçları nedeniyle transfer yasağı konan, tüm mallarına haciz gelen, elektrik ve suyu kesilen Göztepe, Ağustos 2007’de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satışa çıkartıldı.
Yapılan ihale sonucu Altınbaş Holding Göztepe’ye sahip çıkarak efsaneyi yeniden canlandırmak için çalışmalara başladı.
2007-2008 sezonunu tarihinde ilk kez amatör ligde geçiren Göztepe, sezon sonunda yeniden Profesyonel Lig’e döndü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle