GeriEkonomi Gözler 2 puanlık indirimde
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gözler 2 puanlık indirimde

Gözler 2 puanlık indirimde

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albarak’ın açıkladığı paket sonrası kurumlar vergisinde geçici olarak yüzde 22’ye çıkarılan oranın yüzde 20 ile eski haline dönebileceği tahminleri yapılıyor.

HAZİNE ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı pakette yer alan kurumlar vergisinde kademeli indirim modelinde öncelikle geçici olarak yüzde 22’ye çıkarılan oranın eski haline dönebileceği tahminleri yapılıyor. 2017 yılında yapılan yasal bir değişiklikle kurumlar vergisi 2018, 2019 ve 2020 yılları için yüzde 20’den 22’ye çıkarılmıştı. 2017 yılında TBMM’ye sunulan 130 maddelik torba tasarı ile başta motorlu taşıtlar vergisi (MTV) olmak üzere birçok alanda düzenleme getirilmişti. MTV’ye getirilen yeni modelle vergi artışı yüzde 68’lere kadar çıkıyordu. Gelir vergisi tarifesinin üçüncü dilimindeki gelirler için uygulanan yüzde 27’lik oran da yüzde 30’a çıkarılıyordu. Kamuoyundan gelen tepkiler üzerine Motorlu Taşıtlar Vergisi’ndeki artışlarda indirime gidildi. Gelir vergisi tarifesindeki değişiklikten de vazgeçildi. Bunun üzerine torba tasarı TBMM’de görüşülürken kurumlar vergisi üç yıllığına yüzde 20’den 22’ye çıkarıldı.

YASAYA İHTİYAÇ YOK

Kurumlar vergisinin tekrar yüzde 20’ye indirilmesi için yasa değişikliğine ihtiyaç duyulmuyor. Cumhurbaşkanı kararı ile 2 puanlık indirim yapılmasının yolu açık. Albayrak’ın açıklamalarının ardından ilk etapta 2 puanlık indirimin gündeme gelebileceği dillendirilmeye başlandı. Ancak vergi uzmanları, şu anda kurumlar vergisinde beyan dönemi olduğunu hatırlattılar. Nisan ayının sonuna kadar 2018 yılının kurumlar kazancı beyan edilecek. Bu bildirim 2018 yılında kurumlar vergisi yüzde 22 olduğu için aynı oran üzerinden olacak. Ardından da mayıs ayında 2019 yılının geçici kurumlar vergisi ödemeleri başlayacak. 2 puanlık indirim olsa bile bunun yıl sonuna bulabileceği tahminleri yapılıyor. Kurumlar vergisinden 2017 yılında 52.9 milyar liralık gelir elde edildi. 2017 yılının bütçe hedefi 46.2 milyar liraydı. 2 puanlık artış 2017 yılının sonlarına doğru çıktı. Etkisi 2018 yılında görüldü. 2018 yılında kurumlar vergisinden 65.8 milyar lira gelir elde edilmesi planlanmıştı. Yıl sonunda elde edilen gelir 78.7 milyar liraya ulaştı. Bir önceki yıla göre yüzde 49’luk bir artış yaşanmış oldu. 2019 yılı için ise bütçede hedef 74.2 milyar lira. 2 aylık kurumlar vergisinden 19.3 milyar lira gelir elde edildi.

KONSEY ÇALIŞIYOR

VERGİ Konseyi’nin de kurumlar vergisi ile ilgili çalışma yaptığı belirtiliyor. Konsey’de kurumlar vergisinin rekabet edilebilir seviyeye çekilmesi ve bunun önceden ilan edilmesi üzerinde durulduğu dile getiriliyor. Oranın yüzde 17-18’li bir seviyede belirlenmesi, 2023’te devreye girmesinin çalışmalarda ele alındığı kaydediliyor. Ancak mevzuat değişikliğinin şimdiden yapılması ve ilan edilmesi gerektiğinin de hükümete tavsiye edilmesinin planlandığı öğrenildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle