GeriEkonomi Gözde mekâna 'Giritli' darbesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gözde mekâna 'Giritli' darbesi

Gözde mekâna 'Giritli' darbesi

İstanbul’un gözde eğlence mekânlarından biri olan ‘Giritli Bosphorus’ isimli restorandın başı, tescilli marka olan ‘Giritli’ ile derde girdi. Giritli Yiyecek İçecek Sanayi ve Ticaret isimli şirket sahipleri tescilli markaları‘Giritli’nin kullanımı nedeni ile mahkemeye başvuruda bulundu; verilen ihtiyati tedbir kararı sonrası restorandaki tüm ‘Giritli’ yazılı ürünler kaldırıldı. Lüks mekan yeni isimle yola devam edecek.

İpek Şensılay ve Saime Hepanıl’ın ortağı oldukları Giritli Yiyecek İçecek isimli şirket 10 yıl kadar önce ‘Giritli’ markası tescil ettirdi. Aynı isimle çeşitli yerlerde lokanta ve restorand açan şirket sahipleri, zaman içinde ‘Giritli’ isminin haksız bir biçimde kullanılmasından rahatsız oldu.

TABELALAR KALDIRILDI

Şirket sahipleri konuyu yargıya taşıdı. Dava başvurusunun yapıldığı İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi dava başvurusunu kabul ederken, şirket/images/100/0x0/55ea6c1ff018fbb8f87ee0f8 avukatlarının talebi olan ihtiyati tedbir kararını da verdi. Mahkemenin anılan kararında, Giritli Bosphorus’daki  ‘Giritli’ yazılarının kaldırılması hükmü yer aldı.

Mahkemenin kararını alan şirket avukatları dün söz konusu mekâna gitti ve ‘Giritli’ yazılı tabelalar kaldırtıldı. Aynı kararda ‘giritlibosphorus.com’ isimli siteye de erişim yasağı getirildi.

‘CEZA DAVALARI DA GELİYOR’

Davacı şirket avukatlarından Ahmet Akgüloğlu, ‘Giritli’ ismini kullanan başka yerler için de aynı süreci başlatacaklarını ifade ederek “Müvekkilimizin ‘Giritli’ markasına verdiği önem ve bugüne kadar sürdürdüğü yasal süreçler çerçevesinde söz konusu firma aleyhine hukuk ve ceza davaları ikame edilecektir” açıklaması yaptı. Avukat Akgüloğlu, konu ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacaklarını da kaydetti.

‘BİLSEYDİK O İSMİ KULLANMAZDIK’

Giritli Bosphorus’un sahiplerinden Emre Bolat, “Resmi olarak yaptığımız marka tescil basvurumuz onaylandıktan sonra tabelamızı koyduk. Marka tescilini yapan firmanın bu isim altında bır mekan acmamızda sakınca olmadığını belirtmesine ve başvurumuzu onaylaması sonrası mekanımızın adını bu şekilde koyduk."

Emre Bolat, dün tabelalarının indirildiğini, kendilerinin yeni bir isimle devam edeceklerini belirterek söz konusu ismin ise ‘EB Giritlice Bosphorus’ olacağını söyledi.

dgokce@hurriyet.com.tr

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle