GeriEkonomi Görüşmelerde gerginlik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  34
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Görüşmelerde gerginlik

Görüşmelerde gerginlik
refid:4924189 ilişkili resim dosyası

Memur sendikaları, 1.5 milyonu aşkın memurun merakla beklediği toplu görüşmeler için hükümetle masaya oturdu. Görüşmelerin başlangıcına katılmayan KESK'in sorunu çözüldü. Toplantı öncesinde iki sendikaya mensup üyeler arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ise enflasyon farkının ödeneceği müjdesini verdi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin başkanlığında yürütülecek görüşmeler 15 gün sürecek. Türkiye Kamu-Sen en düşük memur maaşının 1023 YTL, KESK 1050 YTL, Memur-Sen 1475 olmasını talep etti.

Hükümet ve memur sendikaları arasındaki toplu görüşmelerde KESK krizi yaşandı. Toplu görüşmelere dokuz kişilik bir heyetle gelen KESK, en fazla beş temsilcinin katma zorunluluğu getirilmesin protesto ederek toplantının yapıldığı salona girmedi.

Şahin, görüşmeler öncesinde yaptığı konuşmasında, Kamu Görevlilerin Sendikaları Kanunun 12 Ağustos 2001

MEMUR-SEN VE KESK ARASINDA GERGİNLİK
Görüşmelerde gerginlik
KESK üyeleri 9.30'da YKM'nin önünde toplandı. Ellerinde "Görüşerek oyalanmayacağız, toplu sözleşme hakkımızı kullanacağız" dövizlerini taşıyıp çeşitli sloganlar atarak yoğun güvenlik önlemleri altında Necatibey Caddesi sonunda Saraçhane Parkına kadar yürüdüler.

Tombul'un açıklama yaptığı sırada KESK'liler Memur-Sen üyelesi memurlara yönelik olarak "Devlet güdümlü sendikaya hayır" diye bir süre slogan attı. Memur-Sen üyelerinin atılan sloganlara "Kahrolsun PKK" diyerek karşılık vermesi üzerine KESK üyeleriyle Memur-Sen üyeleri arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Karşılıklı sloganların atıldığı gerginliği polis araya girerek durdurdu.
tarihinde yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bu yana 4 toplu görüşmeden sadece geçen yılkinde bir konfederasyonunu bazı maddelere muhalefet şerhi koymasına rağmen mutabakat zaptının imzalandığını hatırlattı.

2006 yılında hedeflenen enflasyon doğrultusunda yüzde 2.5 artı yüzde 2.5 olmak üzere yüzde 5'lik bir artışında mutabakat zaptında öngörüldüğünü hatırlatan Şahin, bunun da kamu görevlilerinin maaşlarına yansıtıldığını ifade etti. Geçen yıl yapılan toplu görüşmelerde imzalanan mutabakata enflasyon yüzde 5'in üzerinde olursa ne olacak sorusunun cevabının konmadığını anımsatan Şahin, bunun nedeninin 2003 yılında yüzde 20 olarak hedeflenmesine rağmen enflasyonun yüzde 18.4'te, 2004'te yüzde 12 hedeflenmesine rağmen yüzde 9.3'te, 2005 yılında ise yüzde 8 olarak öngörülmesine rağmen yüzde 7.7'de kalmasından kaynaklandığını bildirdi.

ŞAHİN: ENFLASYON FARKINI ÖDEYECEĞİZ

Şahin, "2006'yla ilgili yüzde 5 enflasyon hedefinin özellikle global dalgalanma ve döviz kurlarıyla ilgi gelişen durum karşısında bir miktar yüksek çıktı, beklenenin üzerinde. İlk 6 ay yüzde 4.88 gibi enflasyon rakamı karşımıza çıktı. Tabi yüzde 2.5 vermiştik ilk altı ay, tabi hükümet olarak toplu görüşme masasına bu aradaki farkı ödemenin kararlılığıyla oturduğumuzu toplu görüşmenin başında ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Toplu görüşme gündeminin oldukça yüklü olduğunu ve 4 ana başlıktan oluştuğunu belirten Şahin, görüşmelerde önceki dönemde kararlaştırılan konuların uygulanma durumunun değerlendirileceğini ifade etti. Şahin, kamu görevlilerinin günün şartlarında daha iyi bir yaşam sürmesini sağlayacak kolay uygulanabilir ücret sisteminin oluşturulmasının tartışılacağını da kaydetti. Şahin, 2007 yılı için kamu görevlilerine hangi sosyal hakların verilmesi gerektiğinin de görüşüleceğini vurgulayarak, ayrıca son olarak konfederasyonların ve sendikaların gündeme alınmasını önerdiği konuların tartışılacağını söyledi. Şahin, önerilen maddelerin başta sosyal güvenlik olmak üzere, çalışma hayatıyla ilgili konular, hizmet kolu çalışanlarının sorunları, demokratik haklar, özelleştirme uygulamaları, kadın çalışanların sorunları, KEY hesaplarının tasfiyesi, meslek eğitimi, döner sermaye uygulamaları konularının gündem olarak önerildiğini kaydetti.

KESK'in toplantıya katılmamasıyla ilgili bir soru üzerine Şahin, "KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul ve arkadaşlarını bekliyoruz. Biliyorsunuz toplantı saatimiz 10.30 olarak öngörülmüştü" dedi. Toplu görüşmelere katılacak tarafların belirli sayıda elemanla katılmasını daha önce öngörüldüğünü söyleyen Şahin, gerek Kamu-Sen gerekse Memur-Sen bu konuda isimleri uygun olarak bildirdiğini, KESK'in ise böyle bir sınırlamayı kabul etmediğini ifade etti. Şahin, "İstenen sayıda elemanla toplu görüşmeye gireriz diyorlar. İki tane konfederasyon başkanımız bu kurala uyuyor ve belirli sayıda elemanla buraya katılıyorlarsa herhalde diğer konfederasyon başkanına arkadaşlarımıza da bu kurala uymak düşer" dedi.

“GÖRÜŞMELERDEN ÇEKİLMEDİK”

Görüşmelere beş kişi ile katılma zorunluluğu nedeniyle katılmayan ve Başbakanlık önünde bekleyen KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul, sorunu, “Tek muhalefet eden konumundaki KESK’e karşı tahammülsüzlük” olarak değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in, KESK’ten diğer sendikaların gösterdiği olgunluğu beklediği açıklamasına dikkat çeken Tombul, “Konfederasyon başkanları belirli bir şablona uydu, KESK’ten de bu bekleniyor. KESK kimsenin belirlediği şablona uymadı, uymayacak. KESK hükümetin beklediği olgunluğu değil kamu emekçilerinin beklediği mücadele azmini göstermek için alanlarda olacak” dedi.

Toplu görüşmelerden çekilmediklerini kaydeden Tombul, “Muhalefet anlayışını daraltmaya yönelik tavır değiştiğinde masaya gideceğiz. Kimse uzlaşı adına teslimiyeti, olgunluk ve uzlaşma adına hükümete karşı olgunluğu beklemesin. Bizim olgunluğumuz kamu emekçilerinin haklarını savunmak için direnç ve irade olgunluğudur” diye konuştu.

Yaşanan sorunun Şahin’in söylediği basit bir teknik sorun olmadığını belirten Tombul, geçen yıl olduğu gibi görüşmelere dokuz kişi geldiklerini belirtti. Sayının sorun olmadığını, dokuz olması için ısrar etmediklerini ifade eden Tombul, “Sorun, ‘Biz şablonu belirledik, siz bu şablona uyarsınız’ anlayışı. İki tarafla yapılan görüşmenin kurallarını iki taraf belirler. Hükümetin kurallarını belirlediği bir görüşmenin figüranı olmayız biz” dedi.

“İKNA EDİLMEYİ BEKLİYORUZ”

Şahin ve danışmanlarının kendileri ile bu konuyu müzakere etmesini beklediklerini kaydeden Tombul, “Burada bekliyoruz. Ama bu müzakere asla şablona uyma zorunluluğu ile çözülmez” diye konuştu. Şahin’in dün toplantı gündemini gönderdiğini de ifade eden Tombul, KESK’in çalışma yaşamı sorunların da gündeme eklenmesini istediklerini bildirdi.

Tombul'un, açıklamasından bir süre bir süre sonra, KESK'in yetki alan tek sendikası olan Kültür Sanat-Sen'in Genel Başkanı Kemal Sevgisunar, sendika Genel Sekreteri, KESK MYK Üyesi Kamuran Karaca ve KESK'in Avukatı Öztürk Türkdoğan toplu görüşmelere katıldılar.

2. TUR PERŞEMBE GÜNÜ YAPILACAK

Toplu görüşmelerin ikinci turuna 17 Ağustos Perşembe günü devam edilecek. Hükümet ile sendikalar arasında enflasyon farkının ne zaman yürürlüğe gireceği konusunda farklı görüşler bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle