GeriEkonomi Görüntülü ‘cep’le hayat çekilmez oldu, vatandaşın cebi boşalmasın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Görüntülü ‘cep’le hayat çekilmez oldu, vatandaşın cebi boşalmasın

Görüntülü ‘cep’le hayat çekilmez oldu, vatandaşın cebi boşalmasın
refid:12222282 ilişkili resim dosyası

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 3’üncü Nesil Elektronik Haberleşme Hizmetleri tanıtım toplantısında, 3G’nin cep telefonlarını ‘casus’ haline getirdiğini vurgulayarak, “Anlayacağınız hayat çekilmez oldu” esprisi yaptı. Yıldırım, üç GSM operatörüne, “Vatandaşın cebini boşaltmayın” mesajı verdi, vatandaşı da “Gereksiz konuşmayın” diye uyardı.

ULAŞTIRMA Bakanı Binali Yıldırım, cep telefonunda 3G (üçüncü nesil) teknolojisini, torunu Bahar Sena ve Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim’le görüntülü konuşarak tanıttı. Üç GSM operatörüne gülerek, “Vatandaşın cebine girdiniz, ama vatandaşın cebini de fazla boşaltmayın” diyen Yıldırım, vatandaşı da “gereksiz yere konuşmayın” diye uyardı. Yıldırım, 3G teknolojisi nedeniyle cep telefonlarını “casus” diye niteleyerek, “Sizin anlayacağınız artık hayat çekilmez hale geldi” dedi. Yıldırım, yeni teknolojiyi esprili bir dille şöyle anlattı:

Hayat çekilmez oldu

İletişimde bu dönem üçüncü nesli egzotik yapan görüntülü konuşma. Vatandaşın ilgisini o çekiyor, ama o işin büyük kısmı hayatımızda sınırları kaldırmamız. Hareketliyken nerede olursak olalım her türlü işimizi yapar hale geleceğiz. Cep telefonumuz artık bizim ofisimiz haline dönüşecek. Çocuk okuldan kaytarıyor mu diye bakabileceksiniz. Yani hayat çekilmez hale geldi. Gizli saklı hiçbir şey kalmadı. Neredeysen gece gündüz, yaz kış, sağında solunda önünde bir casus telefon seninle birlikte. Ama bunu güzel işlerde kullanacağız, kötü işlerde kullanılmasına müsade etmeyiz.

Vatandaşın cebi boşalmasın

Üç operatör de birbirini hırpalamamalı, birbirinin somununa göz dikmemeli. Vatandaşın cebine girdiniz, ama vatandaşın cebini de fazla boşaltmayın. Konuşurken iyidir, ama ödeme vakti gelince insanlar zorlanıyor. O nedenle gereksiz yere konuşmamak gerekir.

Önce sinek avlanırdı

3G’ye tam zamanında geçtik. Çünkü Japonlar bu sisteme 2001’de geçmiş. Geçen seneye kadar bütün dünyadaki abone sayısı 120 milyonun altında. Bu sene 450 milyona çıkmış. Biz de 2003’te bu teknolojiye geçebilirdik. Ama o zaman çok daha fazla lisans parası verilecekti. Üç katı yatırım yapacaktınız, sonra da sinek avlayacaktınız.

Yüzünü göreyim dönemi

Cep telefonunda ‘hele bir sesini duyayım’ dönemi bitti, ‘hele bir yüzünü göreyim’ dönemi başladı. Dünyada bugünlerde 3G kullananların yüzde 47’si konuşmak için kullanıyor. Yüzde 53’ü başka işler yapıyor. Yanlış anlamayın, banka gibi bütün işlerini yapıyor. İletişim altyapısı bakımından Türkiye dünyada 13’üncü Avrupa’da 6’ncı ülke konumuna yükseldi.

Terim’e parmağını sordu

BİNALİ Yıldırım, evinden görüştüğü Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim’e parmağının nasıl olduğunu sordu. Terim, parmağının durumunun iyi olduğunu söyledi.

Torunu dondurma istedi

CEP telefonunda görüntülü konuşurken torunu Sena’ya, “Ne yemek yaptın” diye sordu. Torunundan “pilav, baklava ve bamya” yanıtını aldı. Bahar Sena, dedesi Yıldırım’dan kutuda dondurma istedi.

1 milyon kişiye iş kapısı açıldı

VODAFONE Türkiye CEO’su Serpil Timuray, Vodafone’un 16 ülkede 3G teknolojinin altyapısını kurduğunu 17’nci ülkenin ise Türkiye olduğunu belirtti. Timuray, “Bu teknolojiyi 81 ilde kurduk. Nüfusumuzun yüzde 60’ının bu ay kapsıyor olacağız. 3G ile zamandan ve mekandan bağımsız olarak internet erişimi mümkün hale gelecek. Sistemin 1 milyon kişiye yeni iş imkanı yaratması hedefleniyor” dedi.

1 milyondan fazla kişi görüntülü konuştu

TURKCELL Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Bugün dünyada 4 milyar insan bu teknolojiyle birbirine bağlı. Bir yerde artık cep telefon numaranız dünya kimliğine dönüşmüş vaziyette. 10 tuşa basarak bu 4 milyardan istediğiniz insana ulaşabilirsiniz. Bu sayı 3 yıl içinde 6 milyara yükselecek. Son 6 günde 1 milyondan fazla kişi görüntülü konuşma yaptı” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle