GeriEkonomi Gördünüz 'yuvarlama zammı' değil, indirim bile oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gördünüz 'yuvarlama zammı' değil, indirim bile oldu

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, YTL'nin devreye girmesiyle endişe edilen ‘fiyatları yukarı yuvarlama’ nedeniyle enflasyon artışı yaşanmadığını, ocak ayında yuvarlamanın herhangi somut etkisini görmediklerini söyledi.

Yuvarlamanın fiyat düşürmek için fırsat olduğunu anlatan Babacan, bazı çevrelerin anlaşılmadık biçimde ortaya attığı olumsuz bazı görüşlerin ocak ayı enflasyon rakamlarıyla çürüdüğünü belirtti. Babacan, ‘Enflasyonda geçici artışlar görülebilir. Endişe etmemek lazım. Enflasyon hedefimiz yüzde 8’dir. Şu an 9.2’deyiz ancak yol sonu bu hedefe ulaşacağız’ dedi.

KARDA YÜRÜYÜŞE ÇIKTI:

Babacan, kalabalık grupla dün akşam geldiği Erciyes’te ilk kez sabah saatlerinde kaldığı Grand Eras Oteli’nin dışına çıktı. Eşi Zeynep, çocukları Kerem ve Dilara ile birlikte halası, dayısı, teyzesi, kayınpederi ve kayınvalidesiyle birlikte yürüyüş yapan Babacan, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bakan Babacan, Türkiye ekonomisindeki olumlu gelişmelerin tüm dünya tarafından konuşulduğunu ve hükümet olarak istikrarlı ekonomi programı uyguladıklarını belirtti.

YUVARLAMA SORUSU:

Babacan, ocak ayı enflasyon rakamları ile YTL’deki yuvarlamanın enflasyona etkisini sorulması üzerine şunları söyledi: ‘YTL’nin fiyat düşürmek için iyi bir fırsat olacağını söylüyorduk. Ama nedense, böyle her değişimde bazıları çıkıyor, olumsuz bazı görüşler ifade edebiliyor. Yüzde 17, yüzde 20 diye rakam vererek devalüasyon olacak diyenler de vardı. Hiç bir şey olmadı. ‘Yuvarlama olacak, fiyatlar artacak’ diyorlardı. Hatta tam tersine üretici fiyatlarında düşüş, tüketici fiyatlarında da çok az yarım puanlık artış oldu. Hatta, giyim ve ayakkabıda yüzde 5’in üzerinde düşüş var. Yani fiyatlar bir yıl öncesinin de altına düşmüş durumda. YTL bazı sektörlerde aşağı yuvarlama, düşüş için vesile olmuş durumda. Rahatlıkla yuvarlama sebebiyle bir enflasyon yok diyebiliriz. Eğer olsaydı ocak ayında meydana gelirdi.’

SEZONSAL DALGALANMA:

Babacan, enflasyon rakamlarında sezonsal dalgalanmaların görülmesinin doğal olacağını hatta kısmı artışların bile görülebileceğini vurguladı. Babacan şöyle dedi: ‘Artık bundan sonraki dönemde enflasyon rakamları yüzde 1’in altındaki rakamlarla ifade edilecek. Önemli olan yılsonu hedefimizdir. Yılsonu hedefimiz yüzde 8’dir. Şu an bulunduğumuz nokta ise, yüzde 9.2’dir. Bu da şu demek; 9.2’den 8’e düşmemiz için önümüzde 12 aylık süreç var. Bahar aylarında enflasyonda düşme yavaş olabilir. Belki ay ay ufak artışlar görebiliriz. Bundan endişe etmemek lazım. Mühim olan yılsonu hedefimizdir. Oda yüzde 8’dir ve biz bunu gerçekleştireceğiz.’

BEN YAPAMAM, ÇOCUKLAR KAYAR:

Babacan, kendisinin kayak yapamayabileceğini, önemli olan çocuklarının ve diğer aile bireylerinin kayak öğrenmesi olduğunu söyledi. Erciyes’in önemli bir kayak merkezi olduğunu ve çok beğendiğini vurgulayan Babacan, yerli ve yabancı turistlerle de bir süre sohbet etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle