GeriEkonomi Gorbaçov'a Türkiye'den Adana kebabı gidiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gorbaçov'a Türkiye'den Adana kebabı gidiyor

Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Burhan Karaçam, Sovyetler Birliği eski Başkanı Mihail Gorbaçov'a 2-3 ayda bir Adana Kebap ve fındık lahmacun gönderiyor.

CHP Lideri Deniz Baykal'ın yeni kurmaylarından Merkez Bankası eski Başkanvekili Zekeriya Yıldırım'ın yaptığı kebap partisi, Sovyetler Birliği eski Başkanı Mihail Gorbaçov'a İstanbul'dan sürekli ‘‘Adana Kebap ve fındık lahmacun’’ gönderildiğini ortaya çıkardı. Yıldırım, önceki gece, İstanbul'daki bürosunun bahçesinde düzenlediği partide, kebapları Köşebaşı Kebapçısı'nın ustalarına hazırlattı. Köşebaşı'nın ortağı Ali Akkaş, kebapları çok beğenen Baykal'a, Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Burhan Karaçam'ın hediyesi olarak, Gorbaçov'a iki-üç ayda bir kebap gönderdiklerini anlattı.

İlk kez 1995'te tanıdılar

Glasnost sürecinin önderi Gorbaçov'un kebap sevgisi, 1995 yılı mayıs ayındaki Türkiye gezisi sırasında başladı. Burhan Karaçam, bankanın Yeniköy Korusu'nda, Raisa-Mihail Gorbaçov çiftine kebap partisi yapmıştı. Kebapları, Köşebaşı Kebapçı'sının sahibi Cumali Usta hazırlamıştı. Gorbi'nin kebapçısı Cumali Usta, İstanbul'un eski ocakbaşı lokantalarından Pala'nın sahibi Pala Ahmet'in oğlu.

Mikrodalga bile hediye etti

Gorbaçov'un kebapları çok beğenmesi üzerine Karaçam, Moskova'daki Yapı Toko Bank'ın yönetim kurulu toplantılarına katılacağı zaman, Köşebaşı Kebapçı'sına kebapları hazırlatıp, şoklattırıp, özel uçakla götürmeye başladı. Karaçam, hem Gorbaçovlar'a, hem de oradaki Rus dostlarına, kebapları ısıtabilecekleri birer mikrodalga fırın da hediye etti. Karaçam son seferinde de Moskova'ya 500 fındık lahmacun ile 200 Adana kebap götürdü.

Gorbi'nin rakibi de hayran

Köşebaşı Kebapçısı'nın bir başka ünlü konuğu da Rusya'da iş yapan ünlü müteahhit Şarık Tara'nın yakın dostu Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov oldu. Tara'nın kurmayları, Lujkov'u restorana getirmeden önce, kebapçıya uğradılar. Duvarlarda Gorbi'nin resimlerini görünce de ‘‘Bu fotoğrafları kaldırabilir misin? Lujkov'la siyasi rakiptirler’’ diye uyardılar. Gorbi'nin fotoğrafları da o günlük indi, yerine Lujkov'un fotoğrafı asıldı.Yorumları Göster
Yorumları Gizle