GOP Belediyesi’nden bir taşla iki kuş

Hürriyet Haber
03.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Gaziosmanpaşa Belediyesi, Maliye'ye olan borcuna karşılık Defterdarlık için bir bina yaptı. Bina, aynı zamanda ilçedeki mükellefleri vergi ödemek için Topkapı'ya gitmekten kurtaracak. Tabii açılabilirse!

Gaziosmanpaşa'da binlerce mükellef vergilerini yatırabilmek için büyük bir zahmete katlanarak, Topkapı-Maltepe'deki vergi dairesine gitmek zorunda kalıyorlar. Mükellefler vergi ödeyebilmek için Topkapı'daki vergi dairesinde saatlerce kuyrukta beklerken belediye tarafından yaptırılan yeni vergi dairesi bir türlü açılmıyor.

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Recep Koral, 350 milyar liraya malolan binayı 18 Ağustos'ta Maliye Bakanlığı’na teslim ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

‘‘İlçemizdeki mükelleflerin yüzde doksanına hitap edecek bir bina burası. 350 milyar liraya malettik ve borçlarımıza karşılık Maliye Bakanlığı'na verdik. Binanın fiyatını Defterdarlık tespit etti.’’

Koral, belediye tarafından Küçükköy'de yaptırılan yeni vergi dairesinin bürokratik engeller yüzünden açılamadığına dikkat çekiyor:

‘‘Sanıyorum tasarruf tedbirleri nedeniyle Maliye Bakanlığı yeni binayı hizmete geçiremiyor. İlçemizdeki mükelleflerin kendi semtlerinde vergilerini yatırabilmeleri için bu binayı yaptık ve Maliye'ye devrettik. Ancak bina bir türlü açılamadı.’’

Koral, belediye, emniyet ve kaymakamlığın işbirliğiyle Gaziosmanpaşa'ya yeni ve modern bir emniyet müdürlüğü binası yapacaklarını da söyledi.

Altı ay sürecek

İstanbul Defterdar Yardımcısı Bayram Çakır, altı ay önce Defterdarlığa devredilen yeni binayla ilgili şunları söyledi:

‘‘Bina bitti, ancak tefrişi gerekiyor. Bunun için yatırım gerekiyor, fon ayrılması lazım. Şu anda Gaziosmanpaşa'da acil bir vergi dairesi ihtiyacı yok. Mevcut bina yeterli. Ancak biz Küçükköy'de de bir vergi dairesinin olmasını istiyoruz. Bu amaçla belediyenin yaptığı binayı borç karşlığı devraldık. Esnaf ve bölgedeki muhasebeciler vergi dairesinin biran önce açılmasını istiyorlar. Bu talep normal. Binanın açılması, birçok bürokratik işleminin yapılması gerekiyor. Defterdarlık olarak İstanbul'da başka yatırımlarımız var. Yatırım öncelikleri başka projelerde. Altı aya kadar yeni vergi dairesinin tefrişatının yapılarak hizmete gireceğini umuyoruz.’’

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı