GeriEkonomi Google savunma verdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Google savunma verdi

Google savunma verdi

GOOGLE hakkında Rus arama motoru Yandex’in şikayetiyle başlayan soruşturma Rekabet Kurumu’nda sürüyor.

Soruşturma heyeti, Google’ın hakim durumunu kötüye kullanarak rekabeti ihlal ettiği kanaatiyle ceza verilmesini istedi. Google, dün Rekabet Kurulu üyeleri önünde yaptığı sözlü savunmada kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti. Google’a ilişkin nihai karar 12 Eylül’de açıklanacak.

Soruşta heyeti, Google Inc, Google İnternational LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şirketinden oluşan ekonomik bütünlüğün “Lisanslanabilir mobil iletişim sistemleri” pazarında hakim durumda bulunduğu tespiti yaptı. Heyet, Google’ın cihaz üreticileriyle sözleşme imzalayarak, Google aramanın varsayılan olarak atanması ve Google arama parçacığının ana ekranda konumlandırılmasını “hakim durumu kötüye kullanma” olarak değerlendirdi.

Yandex Avukatı Sibel Yılmaz Atik, Google’ın, Google Play aracılığıyla arama motoru ve tarayıcısını android bazlı telefonlara önceden yüklenme şartı koştuğunu, bunun da alternatif teknolojilerin piyasaya sunulmasını engellediğini söyledi. Google Avukatı Gönenç Gürkaynak ise soruşturma heyetinin iddialarının doğru olmadığını; para cezası ya da diğer çözüm önerileri için herhangi bir dayanak bulunmadığını belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle