GeriEkonomi Google şaşırttı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Google şaşırttı

Google şaşırttı
refid:18985201 ilişkili resim dosyası

Google’ın ilk çeyrek rakamlarında, gelirlerin yüzde 33, net gelirin ise yüzde 26 artması, bu kadar iyi bir tablo beklemeyen analistleri şaşırttı.

Google, akıllı telefon kullanıcılarından elde ettiği gelirle, internet kullanıcılarının her yerde tercih ettiği bir marka olduğunu kanıtladı. Google’ın ilk çeyrek rakamlarında, gelirlerin yüzde 33, net gelirin ise yüzde 26 artması, bu kadar iyi bir tablo beklemeyen analistleri şaşırttı. Google, geçen yıla oranla 2,5 katlık bir artışla, 2011’de cep telefonu kullanıcılarından 2.5 milyar dolar gelir elde ettiğini açıkladı.    

 

Akıllı telefonlar için Android işletim sistemini üreten Google, bugün cep telefonu arama motoru piyasasının neredeyse yüzde 100’ne sahip.

 

Google yetkilisi Nikesh Arora, akıllı telefon kullanıcıları tarafından tercih edilmelerinin yanı sıra, masaüstü bilgisayarlarda da ilerleme gösterdiklerini ve Google’a artık daha hızlı bağlanıldığını belirtti. Google’ın ilk çeyrek rakamları, Motorola Mobility 12,5 milyar dolara alan şirketin hızlı genişleme politikasından endişe duyan hisse sahiplerine güven verdi.

 

ÇALIŞAN SAYISINI DA ARTIRDI

Google, ilk çeyrekte 2 bin 585 çalışanı bünyesine kattığını açıkladı. Bu rakam bir yıl önce aynı dönemde bin 526’ydı. Dünyanın en büyük arama motoru şirketi böylece son bir yıl içinde bünyesine 31 bin 353 kişi daha katmış oldu.  

 

Google’in yaklaşık 3 ay önce hayata geçirdiği ve Facebook’un en büyük rakibi olarak kabul ediken sosyal paylaşım ağı Google + 490 milyon kullanıcıya ulaşırken, bugüne kadar siteye 3.4 milyar fotoğraf yüklendiği ifade edildi. Google’in internet tarayıcısı Chrome 200 milyon kişi tarafından tercih edilirken, bugün dünyada Android işletim sistemli akıllı telefon kullanan kişi sayısı 190 milyona ulaştı.    

 

Dahası, geçen yıl ilk çeyreğe kıyasla Google’daki reklamların tıklanma oranı yüzde 28 artış gösterdi. Ancak, Avrupa’da yaşanan ekonomik kriz Google’ın kıtadaki satışlarının azalmasına neden oldu. Kuzey Amerika’da rakamlar sabit kalırken, Avustralya, Hindistan ve Brezilya’da satış rakamlarında artış yaşandı.

 

Google, 30 Eylül’de sona erecek mali döneminde net gelirini 2.73 milyar olarak açıkladı. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde gelirler 2.17 milyar dolardı. Şirket, 2010 ilk çeyreğinde 7.29 milyar dolar olarak gerçekleşen gelirlerinin bu yıl aynı dönemde 9.72 milyar dolara çıktığını belirtti. Net gelir ise analistlerin beklentisinin üzerine çıkarak 7.51 milyar dolar olarak gerçekleşti. Tahminler, bu rakamın 7.2 milyar dolar seviyesinde kalacağı yönündeydi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle