GeriEkonomi Gökçen Havacılık yangın söndürme ihalelerinden dolayı Fransızlarla mahkemelik oldu.
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gökçen Havacılık yangın söndürme ihalelerinden dolayı Fransızlarla mahkemelik oldu.

Gökçen Havacılık yangın söndürme ihalelerinden dolayı Fransızlarla mahkemelik oldu.
refid:27278489 ilişkili resim dosyası

“17 helikopter alınca sektördeki en büyük helikopter operatörü olduk. Avrupa’ya baktığınız zaman bunlar çok komik rakamlar…” Bu sözler Türk Hava Kurumu’na ait olan Gökçen Sivil Havacılık’ın Genel Müdürü Volkan Yılmazer’e ait. Yılmazer Türkiye’nin havacılık konusunda insan gücü yetiştirmek adına geçmişe göre iyi bir pozisyonda olduğunu söylerken sivil havacılık sektörü için, “Hazırlıklar tamam çıkış zamanı geldi. Paraşütle atlamak için herkes hazır” diyor. Yılmazer yangın söndürme ihalesiyle ilgili olarak Fransa içişleri bakanlığıyla mahkemelik olduklarını da söyledi.

İstanbul’da düzenlenen Airshow Fuarı için Türk Hava Kurumu’na bağlı olan Gökçen Sivil Havacılık’ın Genel Müdürü Volkan Yılmazer ile bir araya geldik. Birçok firmanın katıldığı sivil havacılık fuarıyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Yılmazer, “Türkiye sivil havacılık konusunda altyapı ve personel ihtiyacını karşıladı. Önümüzdeki yıllarda sektörde ciddi bir çıkış bekliyoruz. THK Üniversitesi mezunlarını gelecek yıl verecek” diye konuştu. Gökçen Sivil Havacılık olarak son yıllarda ciddi bir büyüme içine girdiklerinin altını çizen Yılmazer Avrupa’nın en büyük havadan yangın söndürme filosuna da sahip olduklarını söyledi. Bünyelerinde 20 yangın söndürme uçağı olduğunu belirten Yılmazer yurtdışında THK’ye karşı bir negatif tutum olduğunu söylüyor.

Gökçen Havacılık yangın söndürme ihalelerinden dolayı Fransızlarla mahkemelik oldu.

DAVAYI KAZANDIK, TEMYİZ SÜRECİNDE

Yunanistan ve Fransa’da yangın söndürme ihalelerine girip kazandıklarını anlatan Yılmazer, “Yunanistan’da ihaleyi kazandığımız zaman AB üyesi olmadığımız için bize ihaleyi vermediler. Fransa’da ise yine ihaleyi kazandık fakat bize teknik yeterliliğimiz olmadığı bahanesiyle yine ihaleyi vermediler” diyor. İhaleyi verdikleri teklifle kazanmalarına rağmen Fransa İçişleri Bakanlığı’nı dava ettiklerini ve kazandıklarını anlatan Yılmazer Fransa’da davalarının şu an temyiz sürecinde olduğunu söyledi. Volkan Yılmazer ayrıca önümüzdeki yıllar için en büyük hedeflerinin sivil havacılıkta Avrupa’nın bakım hizmetlerini Türkiye’den karşılamak olduğunu söyledi.

1986 YILINDA KURULDU

İsmini, THK tarafından yetiştirilmiş dünyanın ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen'den alan Gökçen Havacılık, 1986 yılında kuruldu.

Gökçen Havacılık yangın söndürme ihalelerinden dolayı Fransızlarla mahkemelik oldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle