GeriEkonomi Gökçek'ten Sezer'e veto çağrısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gökçek'ten Sezer'e veto çağrısı

Belediyelerin genel bütçe vergi gelirinden aldıkları yüzde 5'lik payın yüzde 60'ının İller Bankası'na aktarılmasını öngören düzenleme Ankara ve İstanbul belediye başkanlarınca tepkiyle karşılanırken diğer başkanlar kararı "Adaletin tecellisi" olarak niteledi. Sezer'e veto çağrısı yapan Gökçek ise yasanın kabul edilmesi halinde büyük protesto gösterileri düzenleyeceklerini söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, TBMM`de çıkarılan kanunla, Ankara ve İstanbul Belediyelerinin gelirlerinin diğer 13  belediyeye dağıtılmasının kararlaştırıldığını hatırlatarak, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in söz konusu kanunu veto etmesini beklediklerini kaydetti.

Yasanın çıkması halinde, 2002'de, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin kaybının 150 trilyon lira civarında olacağını ifade eden Melih Gökçek, böylece belediyesinin gelir kaybının yüzde 40 olacağına işaret etti. Bu oranın Başkent'e hiçbir yatırım yapılmaması anlamına geleceğini kaydeden Gökçek, yasanın çıkması durumunda Ankara'ya, yol, köprü, ağaçlandırma gibi hizmetler götürmenin mümkün olamayacağını söyledi.

BÜYÜK PROTESTOLARIMIZ OLACAK

Melih Gökçek, hükümetin bu yasayla Ankaralıya ceza verdiğini ileri sürerek şunları kaydetti:

"Belediyelerin genel bütçe vergi gelirinden aldıkları yüzde 5'lik payın yüzde 60'ının İller Bankası'na aktarılmasını öngören düzenleme, hükümetin deliğine belediyelerden yama arama çabasıdır.

Yasanın geçmesi halinde demokratik çerçevede çok büyük protestolarımız olacak. Koalisyon hükümetinin halka reva gördüğü bu yasa, Ankara ve İstanbul Belediyesi'nin gelirlerinin diğer 13 belediyeye dağıtılması büyükşehir halkına cezadır. Bunu kabul etmek mümkün değildir."

Gökçek, yatırım yapmalarının, fakirlere sahip çıkmalarının hükümeti rahatsız ettiğini öne sürerek, "Hükümet, sırf siyasi korkularla Ankaralılar'ı cezalandırıyor. Diğer belediyelerinin gelirlerinin artması için başka yol bulunmalıdır. Ama Ankara Belediyesi'nden alınıp bunlara verilirse, vergi veren vatandaşlara haksızlık olur" dedi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle