GeriEkonomi Gökalp'ten liderlere ‘KDV insin’ mektubu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gökalp'ten liderlere ‘KDV insin’ mektubu

Hükümetin beyaz eşya ve otomotivde KDV oranını indirmesi diğer sektörleri de harekete geçirdi. Tarım Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Başbakan ve başbakan yardımcıları ile Maliye Bakanı Sümer Oral ve Sanayi Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu'na gönderdiği mektupta, tavuk eti, yumurta, süt, yoğurt, ayran, peynir gibi temel tüketim maddelerindeki KDV oranının da indirilmesini istedi.

Gökalp mektubunda, tarımsal üretimin arttırılmasının yurtiçindeki tüketimi ve ihracatın arttırılmasına bağlı olduğuna dikkat çekti. Maliyet unsurlarının düşürülmesinin tüketimi önemli derecede arttırdığını vurgulayan Gökalp, ‘‘Bir yandan üretimi yönlendirerek üretim artışı sağlamak, temel tüketim maddelerinde rekabet edilebilir düzeye gelmek ve tüketicinin en uygun fiyattan ve istediği miktarda ürün elde etmesini sağlamak, diğer yandan sanayicinin dünya fiyatlarından hammadde elde etmesini sağlamak açısından tarımsal ürünlerdeki KDV oranlarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini’’ bildirdi.

Kırmızı et için uygulanan KDV oranının tavuk eti ve yumurtada da uygulanması gerektiğini dile getiren Gökalp, temel tüketim maddesi süt, yoğurt, ayran ve peynirde uygulanan yüzde 8'lik KDV oranının yüzde 1'e indirilmesini istedi.

Vergi mevzuatına göre, bitkisel üretim faaliyetinde kullanılan tohum, fide, fidan gibi muhtelif bitkisel üretim materyalenini ve değişik bitki türlerine ait tohumluklara yüzde 1 ile yüzde 18 arasında değişen oranlarda KDV uygulandığını ifade eden Gökalp, bu durumun tarımsal üretim ve tohumculuk endüstrisi açısından son derece olumsuz bir tablo ortaya çıkardığını vurguladı. Domates tohumunda KDV oranının yüzde 8, domates fidesinde ise yüzde 18 olduğuna işaret eden Gökalp, bu uygulamanın yanlıştığına dikkat çekti. Gökalp, tüm bitki türlerine yüzde 1 oranında KDV uygulanmasının, tohumluk, fide, fidan gibi kategoriler arasında ayrım yapılmamasının, değişik bitki türlerine ait tohumluklara eşit vergi yükü uygulanmasının bakanlığınca uygun görüldüğünü bildirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle