Global, Mısır’da şirket evlendirdi

Hürriyet Haber
23.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

GLOBAL Menkul Değerler, uluslararası danışmanlık şirketleri arasına girdi. 1997'den bu yana uluslararası piyasalarda danışmanlık hizmeti vermeye başlayan Global Menkul Değerler ABD-Mısır arasındaki bir şirket satın alma operasyonunda danışmanlık görevini üstlendi.

ABD'nin dünyaca tanınmış gıda üreticisi Bestfoods'un Belçika'daki iştiraki, Global Mısır'lı El-Rashidi El Mizan Confectionery'ye (El Rashidi) ait hisselerin yüzde 51'ini satınaldı. Satışta, Global Menkul Değerler ile Mısır'ın önde gelen danışmanlık firmalarından OSAF'ın ortak iştiraki olan Global Capital Group danışmanlık hizmeti verdi. Anlaşma kapsamında, Bestfoods, hisselerin yüzde 51'i için yaklaşık 19.5 milyon dolar ödedi. Ayrıca, yapılan anlaşma Bestfoods'a, El Rashidi'nin kalan hisselerinden yüzde 34'lük kısmı da 2002'den önce satın alma opsiyonu tanıyor. Bestfoods'un El-Rashidi'yi alarak Mısır gıda pazarına girişi, şirketin gelişen pazarlarda satın alma yoluyla genişleme stratejisinin bir parçasını oluşturuyor.

64 ülkede faaliyetlerini sürdüren Bestfoods'un toplam satışlarının yüzde 35'i Latin Amerika, Orta ve Doğu Avrupa ile Afrika ve Orta Doğu'da gerçekleşiyor. Arap dünyasında en çok tüketilen gıdalar arasında yer alan, susamdan elde edilen helva ve tahinin üreticisi El-Rashidi ise, Mısır pazarının yüzde 35'ini elinde tutuyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı