Global kriz, sanat eserlerinin satışlarını düşürdü

Hürriyet Haber
25.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Finans piyasalarında yaşanan likidite sıkıntısı ve reel ekonomilerinde krizden etkileneceği endişesi, sanat eserlerine milyonlarca dolar harcayan zenginlerin de temkinli davranmasına neden oldu. Koleksiyoncuların bir anlamda ’kriz şokuna’ girmesiyle Christie’s ve Frieze gibi dünyanın önde gelen müzayede evleri ile sanat fuarlarındaki satışlar, geçtiğimiz hafta beklentilerin yüzde 50 altında gerçekleşti.

Küresel finans kriz, sanat eserleri pazarında talebin ertelenmesine neden oluyor. Geçtiğimiz hafta dünyanın ön gelen müzayede evlerinde yapılan satışların beklentilerin yüzde 50 altında kaldığı açıklandı. Sotheby’s, Christie’s ve Phillips de Pury&Co müzayede şirketleri tarafından yapılan açık arttırmalarda 102 milyon dolaklık bir satış gerçekleştiği, bu rakamın Bloomberg’in hesaplamalarına göre 200 milyon doların üzerindeki satış tahminin çok altında kaldığı kaydedildi.

Hollywood yıldızları

Bu yıl 6’ncısı düzenlenen Londra Frieze Sanat Fuarı’ndaki satışlar da beklentilerin çok altında kaldı. Dünyanın en önemli üç modern sanat fuarından biri olan Frieze’de koleksiyoncuların ilgisi genelde fiyatı düşük olan eserlere yoğunlaştı. Hollywood yıldızları Gwyneth Paltrow ve George Michael’ın yanı sıra Rus milyarder Roman Abramovich de ziyaret ettiği fuar, önceki yılları arattı. Potansiyel müşterilerin fiyatları yüksek bulmasının ise genç sanatçılara bir fırsat yarattığı kaydediliyor. Frieze fuarında genç sanatçıların nispeten ucuz eserlerine duyulan ilginin bunun bir göstergesi olduğu belirtiliyor.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı