GeriEkonomi Global ekonomik kriz Davos zirvesinde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Global ekonomik kriz Davos zirvesinde

İsviçre'nin kayak merkezi Davos'ta, 29. Dünya Ekonomik Forumu için biraraya gelen siyasi liderler, işadamları ve akademisyenlerin gündeminde bu yıl, Asya ve Rusya'dan sonra Brezilya'yı sarsan ekonomik kriz birinci sıraya oturdu. Para piyasalarının çığrından çıkmış olması, Davos'ta buluşan liderleri epey ürkütmüş olacak ki, toplantının bu yılki teması, ‘‘Globalleşmenin insani yüzü’’ olarak seçildi.

Dünya Ekonomik Forumu'nun kurucusu ve başkanı Klaus Schwab, ekonomik krizle başetmek için çaresiz kalındığını itiraf ederken bunda globalleşmenin alt yapısını ihmal etmenin payı olduğunu söyledi.

Schwab'ın globalleşmeyle ilgili vuguladığı diğer bir nokta, Türkiye'yi de yakından ilgilendiriyor. Schwab'a göre, Türkiye gibi gelişmekte olan piyasalar, global ekonominin yönlendirilmesinde kesinlikle söz sahibi olmalılar.

Davos'ta bu yıl önem kazanabilecek gibi görünen diğer bir konu da, 1998 yılında büyük bir patlama yaşayan şirket evlilikleri. Şirket evlilikleri furyasına ‘‘Merger-mania’’ adı takılmış. Ancak, burada da ele alınacak önemli nokta, şirket evliliklerinin toplumsal sonuçları; yani yine insani boyut.

TÜRKİYE YOK

40 devlet ve hükümet başkanı, 250 hükümet yetkilisi, 1000 üst düzey yönetici, 300 bilim adamı, entellektüel ve akademisyen, 200 medya yöneticisinin katıldığı Davos'taki toplantılar, her zamanki gibi önemli buluşmalara da sahne olacak.

Davos'ta gazetecilere dağıtılan katılımcı listesinde, hiçbir Türk yetkilinin adının bulunmaması dikkat çekici. Listede dikkat çeken isimler şöyle:

ABD Başkan yardımcısı Al Gore, Güney Afrika Devlet Başkanı Nelson Mandela, Almanya Başbakanı Gerhard Schroeder, Mısır devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Microsoft Başkanı Bill Gates, spekülatör George Soros, viyolonist Yehudi Menuhin, 10 bin yıllık saatin mucidi Danny Hillis ve CNN'in eski patronu Ted Turner.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle